Около 50 майки и татковци взеха участие в днешния Поход в подкрепа на кърменето от хотел "Черно море" до разклоненото дърво в Морската градина на Варна, с което бе даден старт на Световната седмица на кърменето. Световната седмица на кърменето се отбелязва ежегодно през първата седмица на август от повече от 120 страни по света, като началото е поставено през 1992 година, информираха от РИОКОЗ - Варна. Световната седмица тази година е под надслов "Кърменето - само десет стъпки".
Тези десет стъпки всъщност са препоръчваните от СЗО и УНИЦЕФ практики за успешно кърмене и прилагането им във всички лечебни заведения, в които се предлагат услуги за майките и бебетата.
Всяко заведение, предоставящо услуги за майките и грижи за новородените, трябва да:
1. Има писмена политика за стимулирането на кърменето, която да е известна на целия персонал;
2. Обучи целия медицински персонал в умения, необходими за осъществяване/ на тази практика;
3. Информира всички бременни жени за ползата от кърменето и начините за стимулиране на лактацията;
4. Помогне на майките да започнат да кърмят до половин час след раждането;
5. Покаже на майките как да поддържат и стимулират лактацията;
6. Не дават на новородените никаква друга храна или напитка, освен кърма, с изключение на случаите, когато това се налага по медицински показания;
7. Осигури възможност майките и новородените да бъдат заедно, в едно помещение - 24 часа на ден;
8. Окуражава кърмене при поискване - при всяко желание на бебето;
9. Не се дават на кърмачетата биберони, смукалки или други средства, които могат да отклонят желанието за сукане;
10.Помогнат за организирането на обществени групи (жени, майки на кърмачета и др.) за подкрепа на кърмещите майки след изписването им от родилния дом.
Храненето е един от най-важните фактори, определящ физическото и психическото развитие и здравословното състояние на кърмачетата и малките деца. Когато то е здравословно, оказва дълготрайни положителни здравни ефекти в по-късната им възраст. Кърменето е най-добрият здравословен старт за детето.
Кърмачетата са особено рискова група по отношение на храненето, поради своя бърз растеж, ускорено развитие на мозъка, ускорено развитие и съзряване на имунната система, по-голямата честота на инфекциозни заболявания сред тях и повишената им физическа активност.
Източник: dnesplus.com |