Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
50 майки се включиха в Поход за подкрепа на кърменето във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 14:29 / 01.08.2010Коментари (0)1151
Около 50 майки и татковци взеха участие в днешния Поход в подкрепа на кърменето от хотел "Черно море" до разклоненото дърво в Морската градина на Варна, с което бе даден старт на Световната седмица на кърменето.

Световната седмица на кърменето се отбелязва ежегодно през първата седмица на август от повече от 120 страни по света, като началото е поставено през 1992 година, информираха от РИОКОЗ - Варна. Световната седмица тази година е под надслов "Кърменето - само десет стъпки".

Тези десет стъпки всъщност са препоръчваните от СЗО и УНИЦЕФ практики за успешно кърмене и прилагането им във всички лечебни заведения, в които се предлагат услуги за майките и бебетата.

Всяко заведение, предоставящо услуги за майките и грижи за новородените, трябва да:

1. Има писмена политика за стимулирането на кърменето, която да е известна на целия персонал;

2. Обучи целия медицински персонал в умения, необходими за осъществяване/ на тази практика;

3. Информира всички бременни жени за ползата от кърменето и начините за стимулиране на лактацията;

4. Помогне на майките да започнат да кърмят до половин час след раждането;

5. Покаже на майките как да поддържат и стимулират лактацията;

6. Не дават на новородените никаква друга храна или напитка, освен кърма, с изключение на случаите, когато това се налага по медицински показания;

7. Осигури възможност майките и новородените да бъдат заедно, в едно помещение - 24 часа на ден;

8. Окуражава кърмене при поискване - при всяко желание на бебето;

9. Не се дават на кърмачетата биберони, смукалки или други средства, които могат да отклонят желанието за сукане;

10.Помогнат за организирането на обществени групи (жени, майки на кърмачета и др.) за подкрепа на кърмещите майки след изписването им от родилния дом.

Храненето е един от най-важните фактори, определящ физическото и психическото развитие и здравословното състояние на кърмачетата и малките деца. Когато то е здравословно, оказва дълготрайни положителни здравни ефекти в по-късната им възраст. Кърменето е най-добрият здравословен старт за детето.

Кърмачетата са особено рискова група по отношение на храненето, поради своя бърз растеж, ускорено развитие на мозъка, ускорено развитие и съзряване на имунната система, по-голямата честота на инфекциозни заболявания сред тях и повишената им физическа активност.

Източник: dnesplus.com









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Задържаха двама, причинили смърт на животни по особено жесток начин
Пожар в дискотека в Македония, има много загинали
Папа Франциск
Природни стихии
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: