50 млн. лева и две години ще са нужни за алтернативно водоснабдяване на морската ни столица

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
22:03 / 06.11.2024
2106
Близо 50 млн. лева и две години ще са необходими за алтернативно водоснабдяване на град Варна, така че част от водата от язовир Камчия, вместо към морската ни столица, да бъде насочена на юг. Това показват разчетите на държавния ВиК холдинг. Допълнително се търсят средства и за алтернативни източници на язовир "Ясна поляна", от където се снабдяват четири общини по Южното Черноморие.

Първият етап от осигуряване на питейна вода за Южното Черноморие е водоснабдяване на Варна, вместо от язовир "Камчия", от "Девненски извори".

""Камчия" и тези обеми, които има, ще бъдат насочени към Южното Черноморие, тези проекти са на финалната права и дори имаме остойностяване на проекта в рамките на около 50 млн.", каза Владимир Бибов, член на УС на "Български ВиК холдинг" пред БНТ.

Срокът за изпълнение е две години като средствата ще се търсят от различни източници.

"Разбира се това е една част от решението. По Черноморието язовир "Ясна поляна" е по-големият проблем, тъй като там няма алтернатива", Владимир Бибов.

Възможно е присъединяването и на язовирите Порой и Ахелой за водоснабдяване на района, но това ще отнеме време, заради отчуждителни процедури.

Министерството на околната среда и водите е институцията, която одобрява използването на водните количества. На първо място се осигурява вода за питейни нужди, а едва след това за рехабилитация, за поливане, за енергетиката.

"Много разчитаме на Министерството на околната среда и водите, които са всъщност органът, който управлява водите, да спазва приоритетите заложени в Закона за водите", каза Магдалина Вълкова, инженер ХМС в "Напоителни системи".

По данни на ековедомството в момента язовирите за напояване са пълни на една трета. В момента се напояват около 300 хиляди декара у нас. Очаква се обаче със засушаването все по-голямо да става търсенето на вода.

"По това време когато е приключил напоителния сезон, който започва от април до октомври е нормално всички язовири да са с по-ниски обеми от обичайните. Почти всяка година до момента язовирите разполагат горе-долу с тези обеми", посочва Магдалина Вълкова.

"Последната изминала година беше трета поредна много суха година, но все пак се надяваме в периода между ноември и април да има сняг и да се акумулира достатъчен обем, за да може да бъде гарантиран следващия поливен сезон", добавя тя.

Около 300 хиляди декара с инвестициите в нова инфраструктура се надяват да достигнат до 200 хиляди декара.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Варна:
Протест "Нито една повече" във Варна и още няколко града
Варненци настояват за велоалеи на Аспаруховия мост 
Национален конкурс "Морето": Наградиха млади дигитални артисти въ...
Слънчево ще бъде във Варна утре
И във Варна удължиха ваканцията на учениците
НИМХ предупреди варненци: Опасно време днес!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).