От проблемните туристически обекти във Варна е единствено Аладжа манастир. Това каза доц. Валентин Плетньов директор на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна. Той допълни, че навсякъде в манастира има поставени табели, а най-горния етаж, където се намира параклиса е обезопасен, като още преди две години са били поставени мрежи и конструкции против падащи камъни. Тази година в основата на стълбищата, които водят към манастира са били поставени и мрежи за падащи камъни. Плетньов допълни, че към момента манастира е обезопасен и за сега няма сериозни проблеми. Той допълни, че има идея да се разработят катакомбитата на туристическия обект, които в момента са затворени, заради падащите камъни. "Поставили сме навсякъде табели и парапети, за да знаят посетителите за опасността", допълни специалистът. За да се отворят катакомбитата, както и да се направят нови алеи и укрепвания на манастира са необходими средства в размер на около 500 000 лева. Валентин Плетньов коментира, че в момента се разработва програма, която би могла да се реализира единствено ако министерството на регионалното развитие приеме идеята включи Черноморските общини в присъединителните фондове.
По отношение на Римските терми директорът на Регионалния исторически музей в морския град заяви, че там всичко е укрепено, въпреки, че там по зидовете никой не се качва. Поради тежката зима тази година, някои от сводовете в термите са поддали и в момента от НПК (недвижими паметници на културата) са ги укрепили с дървени сводови конструкции.
По отношение на крепостите Валентин Плетньов посочи, че за тях не отговаря Регионалния исторически музей. "Става въпрос за Михлюз кале и Петрич кален, но така или иначе там отдавна не са правени разкопки и като цяло не се посещават от турсти", каза в заключение директорът на РИМ - Варна.
Източник: агенция "Фокус"