4 919 проверки са извършени от инспекторите на Областната дирекция по безопасност на храните във Варна през миналия туристически сезон, съобщи пред "Фокус“ д-р Костадинка Маринова, главен инспектор в отдел "Контрол на храните".
911 от проверките са на подвижни, временни и сезонни обекти, 1 400 са проверките в търговска мрежа, допълни д-р Маринова. 2 028 са проверките в заведения за обществено хранене, 575 са проверките в заведение с услуга "all inclusive“. Издадени са 615 предписания за отстраняване на констатирани несъответствия при извършване на официален контрол.
Най-често срещаните несъответствия са по материално-техническата база, неподходящи условия за преобличане на персонала, несъответствия в системите за самоконтрол и НАССР, некоректни записи, документиращи прилагането и поддържането на програмите за самоконтрол, недостатъчно обучен персонал по отношение на системата за самоконтрол, неспазване на температурните режими на съхранение, липса на маркировка на част от суровини и заготовки, съвместно съхранение на отделните групи храни, разширяване на асортимента без да са създадени условия за това, недостатъчен персонал за поддържане на хигиената в обектите, каза още д-р Костадинка Маринова.
Издадени са 59 акта за установяване на административно нарушение за лошо хигиенно състояние на обектите, съхранение на храни с изтекъл срок на реализация и без етикети, неизпълнено предписание. Възбранени и бракувани са 502,45 кг. месни продукти, 74 кг. рибни продукти, 156,8 кг. храни от неживотински произход.
Издадени са 3 заповеди за спиране на експлоатацията на един ресторант с дейност "all inclusive" и две заведения за хранене на свободна консумация. Причините за спирането им е несъответствие по материално-техническата база и извършване на дейност в обект, който не е регистриран по реда на чл.12 от Закона за храните. Най-често срещаните проблеми при осъществяването на официален контрол са ненавременно представяне на разрешения за поставяне на сезонни и преместваеми обекти, липса или недостатъчно квалифициран персонал за прилагане и поддържане на добри производствени практики.