Над 5000 студенти в цялата страна ще останат без покрив над главата в началото на учебната година. Причините са хроничният недостиг на легла в общежитията и вилнеещите из стаите на кампусите баш майстори. Положението с настаняването на младежите от Алма матер тази година обаче е още по-драматично от минали. Причината е в ремонта на бл. 51, поясни зам.-шефът на "Студентско битово осигуряване" към Софийския университет Симеон Даков. Това намалява възможните места за настаняване с 450-500, посочи той. Там все пак ще могат да влязат младежи, макар и чак в края на ноември, когато приключва ремонтът на сградата. Минали години най-старото висше училище решаваше частично проблема, като вземаше "назаем" места от други вузове. Най-често договаряхме стаи и легла с Медицинския и Химико-технологичния университет. Тази година обаче Алма матер няма да може да работи на разменни начала, защото в блоковете на двата вуза кипят ремонти и леглата също не достигат.
Глад за общежития има и в базата на УНСС. По данни на Икономическия университет около 1500 от студентите им ще трябва да си търсят частни квартири. Причината е в недостатъчната леглова база на университета. В момента и в блоковете на УНСС тече ремонт. Майстори има в блок 36, който висшето училище ползва съвместно с Университета по архитектура, строителство и геодезия. И там обновяването предизвиква масова паника сред студентите, които напразно търсят имената си в първото класиране за общежитията в престижния ВУЗ. Заради ремонта над 600 младежи ще останат извън Студентски град, разказаха от УАСГ. Проблемът там обаче е по-скоро временен, тъй като до февруари работата по бл. 36 ще приключи и в стаите ще могат да влязат нова партида младежи.
870 бъдещи инженери от Техническия университет също ще стартират учебната година без осигурен от вуза покрив, съобщи шефът на социалното осигуряване там доц. Борислав Дамянов. Кризата обаче ще трае едва до Нова година, гарантира той.
Положението със студентските блокове не е по-розово и във Варна. Едва 1000 места за 12 000 студенти предлага легловата база на Икономическия университет в морската столица. От Техническия университет там пък решиха да подобрят условията, като отдадат трите си блокчета на концесия. Оказа се, че частниците реално дават на родните младежи едва една от сградите. Втората е превърната в дом за турски студенти, които плащат в пъти повече от българските за стаите. Третият блок пък е превърнат в собствениците си в двузвезден хотел.
Източник: в. "Стандарт" |