Когато устройствата влязат в употреба всеки гражданин по всяко време ще може да си зареди електронната карта и да си закупи билетче.
"Работят на принцип, сходен с този на банкоматите, не е нещо сложно. В началото във всички автобуси ще има постоянно контроли, които ще подпомагат пътниците, така че да могат да започнат да ползват активно новата услуга. Съгласно решението на Общински съвет ще бъдат назначени 240 контрольори, като функцията им в началото ще е да обясняват и да подготвят варненци за нормална експлоатация на цялата система по Интегрирания градски транспорт. Те едновременно ще контролират и ще подпомагат дейността", подчерта Максим Тодоров.
След влизане в сила на новата услуга, ще продължат да са в сила и намаленията за карти, които много от варненци използват.
"Ще има електронни карти, които ще бъдат зареждани за определена сума в зависимост от желанието на клиента. Това ще се случва на пунктовете за продажба на карти, които ще са същите като до момента. На възрастните хора ще им се запазват всички привилегии, които имат в съответствие с наредбата на община Варна. Това означава, че с карта, която закупуват срещу 2 лв. ще се возят, както досега. Новите карти ще бъдат електронни, пак със снимка. Трябва да дообмислим чисто техническата страна на въпроса, за да се случи промяната максимално удобно за гражданите", каза още Максим Тодоров.
Председателят на Съвета на директорите на "Градски транспорт" подчерта, че и към момента Варна е градът с най-много промоционални карти за пътуване, но не е изключено след влизане в сила на новия модерен начин на обслужване да има и нови отстъпки.
Друга новост спрямо изискванията на Интегрирания градски транспорт е т.нар. "времеви билет". С него в рамките на един час ще могат да се ползват няколко автобуса с прекачване, с които пътникът да може да се придвижи от една до друга част на града, между които няма директна автобусна връзка.