© Varna24.bg | Осем от къщите паметници на културата в центъра на Варна се нуждаят от аварийно укрепване. Това е заключението на експерти от община Варна, които вече са издали предписания на собствениците да вземат спешни мерки, тъй като сградите вече са опасни и може да се стигне до нещастен случай.Една от тях е на улица "Преслав". Тя е сред емблематичните стари сгради в града, в която някога се е помещавала Софийската банка. Тя е проект на прочутия архитект Дабко Дабков със скулптурни фигури на Кирил Шиваров. Такива са много от старите архитектурни шедьоври на Варна, но за съжаление много от тях се рушат. Ето каква е ситуацията в момента.
67 от старите къщи в централната част на града са заплаха за минувачите, защото могат да се срутят във всеки момент, казват общинските експерти. Такива са няколко къщи на улиците "Преслав" и "Цариброд". Олющените мазилки, оголени дървени и метални конструкции, течове и затревени балкони са не само грозни, но и опасни. Собствениците на старите къщи обикновено са много и не могат да се разберат как да поделят имота, или пък просто нямат пари за ремонт.
Илка Витанова: "Нашата е на 100 години и ние поддържаме долния етаж, но горните собственици не бяха съгласни, макар че ние платихме всичко."
Вихануш Терзиян: "Лично за мен ангажимент трабва да има както общината, така и собствениците, но лошото е, когато няма разбирателство между живущите в къщата. Както е случаят с нас. Лично аз както успявам с една заплата да отделя средства, предполагам, че всеки, който има желание би го направил."
Опитът на общинските специалисти по архитектура показва, че само една трета от собствениците спазват указанията им, другите две трети - нехаят за тях. Законът за културното наследство все още не дава право на общините да налагат глоби за зле поддържаните къщи, затова решението на проблeма се бави. За момента санкции може да налага само Инспекторатът за опазване на културното наследство за Североизточния район и от община Варна са подали сигнал до тях.
Въпреки големите глоби, предвидени в Закона за културното наследство, собствениците рядко предприемат мерки да запазят къщите. Това сочи опитът на регионалния инспекторат към Министерството на културата. Така в много случаи тези къщи изчезват от архитектурния пейзаж на града - те се срутват, биват съборени, защото опасни или ги изпепелява ги пожар - както се случи в Пловдив.
Източник: БНТ |