Филип Киркоров получава признанието за безспорния му принос за популяризиране на Варна и България по света. Проф. Асен Недев е отличен за дългогодишната му работа и научните му постижения, както и за издигане авторитета на Техническия университет. Елица Янкова се удостоява за успехите й в областта на свободната борба и приноса й в развитието на варненския спорт. Бившият общински съветник Пламен Градинаров, който тази година навършва 70 години, е отличен за заслугите му към военноморското дело на България и обществената му дейност.
На д-р Милен Врабевски званието се присъжда за приноса му в българската култура и образование като филантроп, ревностен родолюбец, благотворител и музикант. Проф. Казимир Попконстантинов ще получи отличието за заслугите му като университетски преподавател, архиелог медиевист и епиграф. Проф. Анна Недялкова е удостоена със званието за издигане престижа на Варненския свободен университет.
На днешната сесия съветниците одобриха и носителите на почетни знаци. С почетен знак "За заслуги към Варна" - златен, ще бъдат удостоени Народно читалище "Просвета - 1927" в "Аспарухово", директорът на СУ "Климент Охридски" Петко Петков, доайенът на "малкия тенис" Антон Радушев, както и дългогодишният изпълнителен директор и оперативен ръководител на Сдружението от спортни клубове "Черно море" Бончо Бончев.
Почетен знак "За заслуги към Варна" - сребърен, ще получат Христина Стоева - писател, поет и преводач, и Иван Иванов - зам.председател на ОСК "ЖСК-Спартак", реши местният парламент.
Званията и знаците по традиция ще бъдат връчени на празника на Варна - 15 август.
Удостоените със званията "Почетен гражданин на Варна" и "За заслуги към Варна" се вписват в Почетната книга на Общината.
Почетните граждани получават удостоверение за присъденото звание, символичния ключ на града, специален нагръден знак с лента и 5 000 лева.
На удостоените с почетния знак "За заслуги към Варна" се връчва удостоверение за отличието и нагръден знак с лента. Паричната премия за носителите на златния почетен знак е 3 000 лева, а за носителите на сребърния - 2 000 лева.
Кратки биографии на личностите, предложени за удостояване със званието "Почетен гражданин".
Д-р Милен Врабевски - филантроп, ревностен родолюбец, благотворител и музикант. Той е основател и председател на Фондация "Българска памет", която работи за националното самочувствие на младите българи и за европейската интеграция на българската диаспора по света. Във Варна, откъдето е родом, д-р Врабевски организира серия обучителни курсове с българчета от Украйна, Молдова и Сърбия, през които са преминали 5000 младежи и девойки. Негова е и благотворителната фондация "Искам бебе" - основен партньор на варненския общински фонд "Инвитро".
Филип Киркоров - певец, композитор, актьор и продуцент. Безспорен е приносът му за популяризиране на Варна и България по света. През 2000 г. е обявен за посланик на добра воля на ООН. През 2008 г. е удостоен със званието "Народен артист на Руската федерация", като никога не е пропускал да подчертае, че корените му са от Варна. Киркорове е осемкратен носител на "Овация", петкратен носител на "World Muzic Awards", като най-популярен изпълнител на Русия, многократен носител и на "Золотой граммофон", както и на много други награди. Той е най-продаваният руски изпълнител за всички времена.
Проф. д.т.н. Асен Недев - преподавател, автор на учебници, ректор на Техническия университет - Варна в периода 1991 - 1999 г. Проф. Недев е автор на 15 учебника и 2 книги. Бил е ръководител на 22 докторанти и над 50 дипломанти, ръководител на повече от 30 научни изследвания и на 34 международни проекта с над 200 студенти и преподаватели. Член на Висшата атестационна комисия, на Международната академия по информатизация към ООН, на много национални и научни съвети.
Проф. д.ик.н. Анна Недялкова - президент на ВСУ "Черноризец Храбър". Учредител е на Асоциацията на българските частни висши училища и активен член на български и международни професионални организации и сдружения. Носител на редица почетни национални и международни отличия, сред които почетен знак на президента на България, награда "Варна", доктор хонорис кауза на университета Алмамер в Полша и др. Тя е първият ректор на български университет, приет за пълноправен член на Клуба на ректорите на Европа.
Елица Янкова - състезател по борба свободен стил в категория до 48 кг. Спортните успехи на варненката са многобройни. През 2013 г. печели световната титла в София и сребърно отличие от Европейското първенство в Скопие. Следващата година е бронзова медалистка на Европейското първенство в Катовице, а през 2015 г. заема второ място на Европейските игри в Баку. Кулминацията в досегашната й спортна кариера е бронзовият медал от Летните олимпийски игри в Рио де Жанейро през 2016 г.
Проф. д.и.н. Казимир Попконстантинов - университетски преподавател, археолог медиевист и епиграф. Като изследовател на Средновековието проф. Попконстантинов има значим принос за Варна с проучванията си на два от най-големите средновековни манастири - край с. Равда, Провадийско, и във варненската местност Караач теке (Пчелина) - обект, по-популярен като Княжеския манастир. Своите находки проф. Попконстантинов представя на международни изложби и форуми, като по този начин популяризира културно-историческото наследство на Варна. Носител е на множество награди.
Пламен Градинаров - военен, районен кмет и общински съветник във Варна. Той е потомствен офицер, завършил ВВМУ "Н. Й. Вапцаров". 21 години е служил във Военноморските сили на България. Бил е председател на Общинския съвет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Варна, удостоен е със званието "Почетен гражданин на Българската армия" и е носител на наградата "Г.С. Раковски" за военнонаучен труд. От 2005 до 2011 г. е кмет на район "Приморски", а в периода 2011 - 2012 г. е общински съветник.