Най-честата причина за давенията са: неумение да плуват в 98 % от случаите, дънни ями - 67,2 %, надуваеми предмети при жълт забранителен флаг - 0,71 %, алкохол - 6 %, топлинен удар във вода - 3 % и умора - 2,1 %. При почти всички индиценти оказаната първа помощ от екипите на ДКЦ 1 "Света Клементина" е била резултатна на плажа и не са отвеждани в болница. Хоспитализирани са само 10 пациенти. Най-малкият е 3-годишно дете от Варна, а най-възрастен - 65-годишен англичанин - след употреба на алкохол, съобщи още д-р Иванов.
Неводните инциденти са били 64 спешни и неотложни състояния. Порецните рани са 22, 1 инсулт, 1 коронарен инцидент, 2 астматични пристъпа, 1 хипогликемична кома, 3 епилептични припадъка, 4 са топлинните удари - 1 във водата, 4 хипертонични кризи. Алергичните реакции са 2, ужилване от оси - 7, луксация на раменна става 1, колапси 14 и опарване от медузи 2.
ДКЦ 1 "Света Клементина" пое медицинското обслужване на варненските плажове за пета поредна година. Бяха подписани договори с почти всички концесионери за оказване на помощ при водни инциденти. Трябва да се знае обаче, че оказаната медицинска помощ при неводните инциденти е напълно безплатна за плажуващите и разходите за вложените медикаменти са за сметка на здравното заведение ДКЦ 1 "Света Клементина", обясни управителят д-р Иван Иванов. През сезона от 1 юни до 30 септември бе осигурена работа на 46 души: 11 лекари - реаниматори, 4-има фелдшери, 25 медицински сестри и 6-има шофьори за четирите реанимобила. Медицински пунктове бяха разкрити на 23 плажа от Златните и Св. Константин, през трите плажа на Кабакум и цялата варненска ивица от буните до кв. Аспарухово. Всички участници в екипите са висококвалифицирани специалисти и притежават сертификат след проведено обучение през миналата година с правоспособност за извършване на медицинска дейност на морския бряг. Спешна помощ бе оказана още на 14 май на двама румънски турсти - жена на Златните и мъж на Св. Константин, а в немалко случаи инцидентите са ставали в края на работното време или след това, но екипите са успели да дадат първа помощ на място, въпреки че работното им време вече е изтекло.
Тревожна е статистиката за инцидентите с деца, като в повечето случаи са били без придружител, което е задължително за подрастващите до 14 години. Немалко са случаите с неспазване на указанията на спасителите, с които медиците са работили в отлично взаимодействие и допълване. Доста от тейнейджърите са влизали да се къпят след употребата на алкохол или лека дрога, което е било причина и за станалите инциденти. Наистина вече е назряла необходимостта от създаването на нормативна уредба за въвеждането на специални органи - плажна полиция, каквато е практиката н развитите страни и САЩ, допълни още д-р Иван Иванов.