88% от инцидентите по плажовете във Варна и региона били свързани с деца до 15 г.
По-малко инциденти по плажовете отчитат през тази година медицинските екипи във Варна и региона. Това каза д-р Иван Иванов управител на екипите, които обслужваха плажните ивици във Варна и региона. Той посочи, че още на 1-ви октомври на всички плажове в региона са били изтеглени медицинските екипи и са били поставени табели, че са без медицински надзор. През сезона са регистрирани 24 тежки инцидента, от които 5 са били масовите давения.
"И забележете, че близо 88% от всички инциденти са свързани с деца до 15 години", посочи специалистът. Имало е и сериозни инциденти с възрастни хора, но те са били повече извън водата, предимно свързани с хипертонични кризи, колабирали пациенти или по-дълго престояли на плажа. Д-р Иван Иванов посочи, че спада на инцидентите от части се дължи и на това, че през този сезон екипите са били повече, отколкото през предната година. Той посочи, че през това лято за безопасността на плажуващите са се грижили 14 реаниматора, 4 шофьора, 2 фелдшери и 35 сестри. По думите му, спасителите са били също на много добро ниво и като цяло оцени организацията през тази година на много високо ниво. Иван Иванов коментира, че за да се поддържа добро ниво всяка седмица се правят и тренировки, заедно с водноспасителната служба, за да могат да се стиковат нещата между медицинските екипи и спасителите.
Той посочи, че още като влязат спасителите да вадят удавник от морето, екипите са информирани и са в очакване да окажат помощ. Иванов припомни, че през този сезон екипите в к.к. "Златни пясъци" са били 5 на брой, във Варна са били 7, в к.к. "Св. Св. Константин и Елена" са били седем, на Кабакум са били 4, като по негово мнение са били достатъчни за нуждите на региона. Като минус д-р Иванов посочи, това че работното време на медиците е от 8 до 18.00 часа, като в месеците май и септември след 17.00 часа вече е тъмно и няма нужда от екипи.
Източник: Радио "Фокус"