Увеличаването на срока като база за изчисляване на майчинските води до спад в раждаемостта, заяви председателят на движението Костадин Костадинов.
"На първото преброяване през 1881 година в Княжество България, при 2 милиона души население е имало 70 хиляди раждания. Миналата година у нас при 7 милиона население са се родили 60 хиляди деца, половината от които не са българчета", коментира той.
Периодът за изчисляване на майчинските не бива да бъде променян, е мнението на Валентина Иванова - координатор на фондация "Искам бебе" във Варна.
"Хората, които искат да имат деца, винаги се съобразяват с доходите. Завършваш висше образование, търсиш работа. Но трябва да имаш опит, искат ти стаж. Няма как на 25 години да имаш 5 години трудов стаж. Съответно трудно те вземат на работа. Искаш да имаш деца, но отново нямаш нужния стаж и всичко се върти в един омагьосан кръг. Заради тази несигурност българските семейства се решават да имат дете на един по-късен етап", каза Иванова.
Около 35 хиляди майки ще бъдат засегнати, ако бъде приета промяната за вдигане на срока. Средно, всяка ще получава по около 25 лева по-малко на месец, обясниха от движение "Възраждане". Утре ще бъде входирано писмо в Народното събрание с искане периодът за изчисляване на майчинските да не бъде удължаван.
У нас едва три процента са семействата с повече от три деца. Във Варна са само 94.