Защитата на 18-годишният Кристиан Т. окачестви последната информация от Окръжен съд - Варна като "невярна". Ето какво коментира адвокат Бранимир Балачев във връзка със
съобщението, изпратено до медиите вчера.
Varna24.bg го публикува без редакторска намеса:
"Първо, състав на ВОС се отведе от разглеждане на делото поради изразеното многократно от защитата съмнение в предубедеността на наблюдаващия прокурор Галина Минчева – ВОП и взаимоотношенията й с гражданския ищец, които макар и да са от едната страна на барикадата, не дават основание представителя на държавното обвинение да го подпомага със своя опит, както и задкулисното й шушукане с член на състава.
Новия състав на ВОС не разгледа искането за изменение на мярката за неотклонение на Кристиан Т., тъй като прецени, че искането е недопустимо, а невярно е посочено от пресслужбата, че не е уважено искането за изменение на мярката.
За пореден път обвинението в лицето на прокурор Минчева, изнася неверни данни от кориците на делото, че охранителя-арменски емигрант Алексанян е бил намушкан с нож между 10 и 15 пъти в крака и в гърдите. Медицинската експертиза сочи, че са установени ТРИ прорезни рани в областа на десния долен крайник с дълбочина между 2.3 см -0.3 см и едно прорезно нараняване в лавата гръдна половина ангажиращо кожа и подкожие. Разпитания вече като свидетел лекар извършил медицинската интервенция посочи, че е направена малка операцийка, нараняванията не са били животозастрашаващи, а цялата тази манипулация на този пациент е направена защото това са медицински стандарти. Нито един от свидетелите по делото не е посочил, че Кристиан Т. е държал пострадалия."
Защитата коментира още, че съгласно преюдициално производство по Директива (ЕС) 2016/343 текстът на чл.16 е следния: "Презумпцията за невиновност би била нарушена, ако в публични изявления на публични органи или съдебни решения, различни от решенията относно вината, заподозрения или обвиняемия бъде представен като виновен, докато вината му не бъде установена в съответствие със закона. Такива изявления не следва да създават впечатлението, че това лице е виновно.“(Определение на ЕСПЧ първи състав от 12.02.2019г.)