Агенцията по заетостта започва нови операции по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
Агенцията по заетостта започва нови операции по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Това стана ясно на пресконференция с участието на представители от Регионалната служба по заетостта във Варна. Преди десет дни във Варна се проведе информационен ден за разясняване на възможностите за кандидатстване с проекти по схема за безвъзмездна финансова помощ „Квалификационни услуги и насърчаване на заетостта". Сред целите на тази схема са обучение на безработни за придобиване или повишаване на тяхната професионална квалификация и осигуряване на последваща заетост и повишаване на икономическата активност и интеграция на уязвимите групи и неактивните лица на пазара на труда. Общият бюджет на схемата е 36 000 000 лева, от които 30 600 000 лева са средства от Европейския социален фонд, а 5 400 000 лева са национално съфинансиране.
Друга процедура, представена на днешния форум, бе „Развитие" - за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Целта е извършване на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация на лица, които са освободени от работа след 1-ви ноември 2008-ма година при конкретно упоменати обстоятелства, с оглед на тяхното последващо включване в заетостта. 40 000 души от цялата страна ще се включат в тази инициатива, като на участниците ще бъдат предоставяни поименни ваучери, включващи средства за обучението.
Проектът „Шанс за реализация на младежите в България" пък цели насърчаване на заетостта сред младите, с оглед намаляване дела на младежката безработица, чрез обучение по информационни и комуникационни технологии и чужди езици в съответствие с потребностите на пазара на труда. В проекта ще се включат регистрирани в бюрата по труда безработни младежи от 16 до 29 години, завършили минимум 7-ми клас.
Три нови схеми са стартирали през този месец, съобщиха още от Регионалната служба по заетостта във Варна. Едната е „Аз мога", насочена е към квалификацията на заети лица и ще се осъществява чрез ваучери. Другата се нарича „Адаптивност" и касае компенсациите при непълно работно време и обучение в останалите четири часа, извън непълния работен ден. Третата схема е кръстена „Отново на работа" и представлява продължение на програмата за подкрепа на майчинството.
Източник: Агенция "Фокус"