Когато през далечната 1887 година един от основоположниците на българската археология Карел Шкорпил се изправя пред руините на този древен християнски паметник, той възкликва изумен:
"Нигде природата и човешкия труд не са събирали толкова много красота и ценности на толкова малко пространство. Тази гледка ни потапя в съзерцание, което опива душата като омайна картина. Няма по - прекрасно място за възвеличаване на Бога и неговото прекрасно творение!"
Необичайните архитектурни форми, красивата природа и забуленото в предания и легенди минало на скалния манастир създават тук атмосфера на тайнственост и мистика, която привлича хиляди посетители от цял свят. За един век Аладжа манастир се превърна в културен феномен, с който би се гордял всеки европейски град.
Културен феномен, който заслужава да бъде в челната десетка на стартиралата през тази година национална кампания "Новите чудеса на България".
Трудно е да се предвиди дали националният паметник на културата Аладжа манастир" ще бъде включен в световния регистър на ЮНЕСКО след приключване на кампанията. Но ние, варненци, можем да помогнем със своя глас за постигане на главната цел - включване на Аладжа манастир в общата стратегическа рамка за развитие на българския културно-исторически туризъм, за който Европейският съюз е готов да отпусне 400 млн. евро през следващите години.
ВАРНЕНЦИ, ДА ЗАЩИТИМ ВАРНЕНСКОТО ПРИСЪСТВИЕ !
ГЛАСУВАЙТЕ ЗА АЛАДЖА МАНАСТИР В ОНЛАЙН КЛАСАЦИЯТА "ЧУДЕСАТА НА БЪЛГАРИЯ"!
А за да преоткриете мистиката и красотата на това свято място вижте ВИДЕОКЛИПА, заснет по музика на композитора Георги Андреев от експерти на "Асоциация Шкорпил" и Регионален исторически музей - Варна.