© Varna24.bg | | Организирана престъпна група, изготвяла неистински документи, е разкрита от антимафиоти от Добрич и Варна. Членовете й изготвяли неистински документи за годишен технически преглед на МПС, регистрирани у нас, но ползвани от румънци; организаторите получавали по 500 евро, а подставените лица - по 20 до 50 лв; по практикуваната схема само в КАТ - Добрич има от 300 до 300 автомобила, регистрирани на един човек; повдигнато е обвинение на трима за организиране и ръководство на престъпна група, на други шестима - за участие.Няколкодневна специализирана операция е проведена от служители на териториалните звена за борба с организираната престъпност в ОДМВР-Варна и Добрич. В хода на работата, в периода 13 - 16 декември антимафиотите, съвместно с полицаи от Добрич неутрализирали организирана престъпна група, произвеждала неистински документи. Групата специализирала в документи за преминат годишен технически преглед на МПС, регистрирани в България на български граждани, но ползвани от румънски граждани.
В процеса на разследване е изяснено, че участниците, като се възползвали от празноти законодателството на двете страни, прилагали следната схема: румънски гражданин купува употребяван автомобил от автокъща в Западна Европа, Румъния или България. На името на български гражданин (подставено лице) се оформят договор за покупко-продажба и документите, необходими за регистриране на МПС. Нотариус изготвя пълномощно за ползване на автомобила на румънския гражданин.
Притежавайки договор за покупко-продажба, българският гражданин се освобождава от задължението да декларира автомобила по реда на Закона за местните данъци и такси, респективно и от ежегодния данък, а румънският, управлявайки автомобила с пълномощно, укрива от румънските власти, че е реален негов собственик.
За регистрацията на един автомобил организаторите получавали средно по 500 евро, а подставените лица от 20 до 50 лв. По посочената схема само в КАТ-Добрич има български граждани, на чиито имена са регистрирани по 300 до 500 автомобила.
При операцията, проведена на територията на Добрич, Варна, Генерал Тошево и Бяла, за 24 часа са задържани над 30-ма.
Образувано е досъдебно производство за изготвяне на документи с невярно съдържание. Извършени са действия по разследването в 4 пункта за годишен технически преглед на МПС, офиси и жилища, ползвани от участници в групата. Намерени и иззети са компютри и множество официални документи с неистинско съдържание. За организиране и ръководство на престъпната група са повдигнати обвинения на 3-ма, двама от тях са с наложена мярка за неотклонение "задържане под стража". За участие в престъпната група са повдигнати обвинения на други 6 лица. Работата по случая продължава.
Източник: в. Черно море |