Пресслужбата на съда припомня, че длъжностното престъпление е извършено през март 2002 година, когато Янкова е била съдия-изпълнител при Районен съд Варна. Без да има постъпила молба по изпълнително дело и при липсата му в Съдебно-изпълнителна служба /СИС/ Варна, съдия изпълнителят е вдигнала наложените по делото възбрани. Изпълнителното дело е образувано през 1996 година по молба на взискател от Пазарджик срещу длъжник от Варна за дължима сума в размер на 2 млн 803 328 неденоминирани лв. През март 2002 година без никакво правно основание и при положение, че делото дори не е било в СИС Варна по това време, съдия - изпълнителят е нарушила служебните си задължения. С писмо по описа на Службата по вписвания при ВРС тя вдигнала възбраната на недвижим имот / 1/2 идеална част от незастроено място с площ 1360 кв.м. в КК "Св.Константин и Елена", собственост на длъжника/. С това престъпление по служба Янкова затруднила удовлетворяването на вземането на взискателя и му причинила вреди. Потърпевшият от тези действия е успял да удовлетвори претенциите си едва 8 години по-късно, през декември 2004 година.
През м.май миналата година друг състав на Варненския апелативен съд потвърди присъдата на ВОС в частта за длъжностното престъпление, като заедно с това лиши съдия изпълнителката от права за срок от година и половина. След жалба на Янкова и протест на Варненска окръжна прокуратура пред ВКС, през пролетта на тази година третата съдебна инстанция върна делото на Апелативния съд с указания да ревизира отново присъдата на ВОС в частта относно лишаването от права.
В мотивите за своето днешно решение въззивният съд е записал : " С оглед високата обществена опасност на извършеното престъпно деяние от подсъдимата Янкова; с оглед постоянната практика на ВКС, че трябва да е налице несъвместимост на характера на извършеното престъпление и заемането на определена длъжност, съдът констатира, че има връзка между длъжностното престъпление и упражняването на тези права от съдия изпълнителя Янкова. Като държавен съдия-изпълнител Янкова умишлено е нарушила разпоредби на ГПК, тъй като без да е титуляр на състава, в който е разпределено делото, без да е сезирана с писмена молба, без да е налице правно основание по чл.330 от ГПК и при положение, че изпълнителното дело отдавна е спряно и физически от три години не се е намирало в СИС е извършила изпълнителни действия по него. Според Апелативният съд това престъпление е несъвместимо със заеманата тогава длъжност от съдия - изпълнител Янкова и на това основание й налага наказание по член 37 алинея 1 точка 6 от НК- "Лишаване от право да заема длъжността "Частен съдебен изпълнител" за срок от една година и шест месеца.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в 15 дневен срок.