Археологическите проучвания във Варна и региона стартират със забавяне
Археологическите проучвания във Варна и региона стартират със забавяне. Това стана ясно от думите на Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей. Причината е в късно приетия бюджет на държавата. Парите вече са приведени. Започват проучванията. Това, че не са през лятото, не е проблем. Дори напротив - август беше много горещ и не ставаше за работа на открито. Сега условията са идеални, обясни експертът, предаде репортер на Varna24.bg.
Ще се проучват Халколитния некропол във Варна и разкопките на Халколитното селище край Суворово. Само 30 процента от Варненския некропол не е проучен, обясни той.
До сега археолозите работеха по базиликата край Звездица. Там разкопките са с общинско финансиране. И миналата година бяха с пари от Варненския бюджет, но тази година средствата са повече, обясни Игор Лазаренко.
Базиликата в Звездица е една от най-големите постройки, откривани на територията на Североизточна България. Интересна е като архитектура, интересна е като хронология, тъй като още миналата година се оказа, че тя е била разрушена още в Античността. Проблемът е опазването. Имаме лошия пример с Джанавара, къдато хората или рушат, или превръщат мястото в сметище. Има идея за туристически маршрут между двете базилики, поясни директорът на Регионалния исторически музей.
Избран е вече изпълнител, който да извърши укрепване на кулата на Римски терми. Трябва в рамките на тази календарна година това да се случи. 90 000 лева е бюджета за тази дейност, допълни Игор Лазаренко.
Имаме ръст на туристите и на приходите в Археологическия музей. Отново има организирани туристически групи, което е много положително, каза още той.
Според специалистът са нужни повече проучвания на обекти, които тепърва ще попаднат в инвестиционни намерения за строителство в тези парцели. Такъв е хипотетичния вариант за бъдещата магистрала Варна-Бургас. В района на село Езерово, под далекопроводи и други, обясни още Игор Лазаренко.