© | Камерна филхармония "Веберн" и Струнен квартет "Артис" ще поведат публиката на Международния музикален фестивал "Варненско лято" към музикалните традиции на културното сърце на Европа на 28 и 29 юни.Фестивалът представя в две поредни вечери впечатляващи музиканти от културното сърце на Европа - Виена.
Виенската филхармония и Виенската Щатсопера са музикалните символи на града, а Университетът за музикално и сценично изкуство в австрийската столица още от XIX век създава поколения наред елитни изпълнители, които продължават кариерата си в оркестрите на тези големи културни институти, както и в други световни оркестри, където често са на позициите на концертмайстори или водачи на групи.
На 28 юни в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център варненската публика ще има удоволствието да се срещне с най-новото поколение възпитаници на реномирания университет в гастрола на Камерна филхармония Веберн - Виена, нов камерен оркестър, създаден като постоянна форма за професионално развитие на младите музиканти в сътрудничество с Центъра за кариерно развитие към университета. Всички формации на университетския оркестър изграждат у младите артисти типичния за Виена изпълнителски стил и звук. За да бъдат приети в тях, студентите трябва вече да имат опит като оркестрови изпълнители и да притежават изключително добри технически умения. Студентите от Университета за музикални и сценични изкуства във Виена са имали шанса да работят с великите диригенти на нашето време - Рикардо Мути, Пиер Булез, Франц Велзер-Мьост, Сър Колин Дейвис, Клаудио Абадо, Мстислав Ростропович, Зубин Мета и други.
В програмата на концерта са класическите произведения на Моцарт - Увертюра "Дон Жуан", на Бетовен - Концерт за цигулка и оркестър ре мажор, оп. 61 и на Шуберт - Симфония №3, ре мажор.
Солист на концерта ще бъде Емануел Текнаворян - блестяща млада надежда, възпитаник на университета, чието име трябва да запомним, защото критиката вече вижда в него бъдеща звезда. "По отношение на виртуозност, интензивност, фразиране, колорит на тона и задълбочено музикално разбиране, Емануел Текнаворян притежава всичко." - пише за него Робърт Матю-Уокър в Musical Opinion. Международно признание младият цигулар получава след наградата за най-добро изпълнение на Концерта за цигулка от Ян Сибелиус и втора награда на конкурса "Ян Сибелиус" през 2015 г. Избран е да участва в цикъла Rising Stars на Европейската организация на концертните зали през сезон 2017/2018. По време на това турне той ще свири на редица престижни сцени в Европа. През 2018 г. Емануел Текнаворян ще участва в дейността на фондация "Орфей" и ще дебютира с оркестър Тонхале-Цюрих под диригентството на Михаел Зандерлинг. 22-годишният Текнаворян идва във Варна след като вече е концертирал във Виена Мюзикферайн, Виена Концертхаус, Бостънската симфонична зала и Музикалния център в Хелзинки и то в сезон, в който има ангажименти и с Виенския симфоничен оркестър, със Симфоничния оркестър на Франкфуртското радио, с Брукнер оркестър Линц, с Камерата Залцбург и Младежката филхармония на Богота. Младият австриец свири на цигулка на Антонио Страдивари - Кремона от 1698 г., предоставена му от Beare's International Violin Society Лондон.
Диригент е Владимир Кираджиев, един от търсените оперни диригенти в Централна и Източна Европа. Той е завършил Държавната музикална академия в София със специалности оркестрово дирижиране, композиция и хорово дирижиране, специализирал е при проф. Курт Мазур във Ваймар и Лайпциг, проф. Франко Ферара в Сиена и проф. Карл Остерайхер във Виена. През 1984 г. става художествен директор на Операта в Сливен и постоянен гост-диригент на почти всички филхармонични оркестри в България. През 1990 г. се установява във Виена и става първи диригент, а по-късно и главен диригент на Vienna Residence Orchestra. В момента е постоянен гост-диригент в много оперни театри като Stadttheater Люцерн, Дойче Опер Берлин, Комише Опер Берлин, Берлин Метропол Театър, Латвийската национална опера в Рига, Българската национална опера в София, Татарската национална опера в Казан, Краковската опера. Дирижира симфонични оркестри в Австрия, Германия, Франция, Италия, Швейцария, България, Литва, Латвия, Русия, Полша, Мексико, Колумбия, Южна Корея, Китай и Япония. Работи съвместно със звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Матти Салминен, Марчело Алварес, Рафал Блехач, Рудолф Нуреев, Рене Коло, Гай Туврон, Шарон Кам и много други. От учебната 1994-1995 г. е доцент в Института по дирижиране към Университета за музика и сценични изкуства във Виена.
Втората виенска фестивална вечер ще ни поднесе на 29 юни в Градската художествена галерия Струнен квартет "Артис", признати майстори на австрийския късноромантичен и модерен репертоар: Петер Шумайер - цигулка, Йоханес Майсл - цигулка, Херберт Кефер - виола и Отмар Мюлер - виолончело.
Запомнящият се състав се отличава със специално уважение към сценичното изпълнение - това е един от малкото квартети, в които изпълнителите (освен виолончелиста) свирят прави. Основан е през 1980 г. от студенти в Университета за музика във Виена под педагогическото ръководство на Хато Байерле и Алфред Щаар. Те печелят награди от конкурсите в Кеймбридж, Англия (1983), Евиан, Франция (1984) и Йелоу Спрингс, САЩ (1985). Усъвършенстват изпълнителското си майсторство при квартет LaSalle в Колежа по музика към Университета на Синсинати, САЩ (1984/85). Ансамбълът започва международната си кариера през 1985 г. Концертира в престижни зали и музикални центрове като Карнеги Хол в Ню Йорк, Кенеди център и Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, Сантори Хол и Международен форум в Токио, Филхармонията и Концертхаус в Берлин, Концертгебау в Амстердам, Зала Плейел и Театър Шанз-Елизе в Париж, Санта Чечилия в Рим и Театро Колон в Буенос Айрес. Забележителен момент в творческия път на Квартета е поканата да изпълнят всички двадесет и три Моцартови квартета в поредица концерти в Токио в Сантори Хол и във Виена през 1991 - Годината на Моцарт. Пресата ентусиазирано отбелязва: "...това беше най-накрая концертът, който да те накара да се зарадваш, че 1991 е годината на Моцарт. Други изпълнители се опитват да подражават на Моцарт; тези четиримата са нещо истинско ... '' пише за "Артис" Джейсън Джеймс в Asahi Evening News, Токио. А австрийската критика ги определя като " ансамбъл от най-висока класа в лигата на международната камерна музика'' според Александър Арбайтер в Kurier, Виена.
Членовете на Квартета преподават в университетите на Виена и Грац и водят майсторски класове на много места по света. Квартет "Артис" участва на престижни международни фестивали като Залцбургски фестивал, Виенски фестивални седмици, Шлезвиг Холщайн, Берлински фестивални седмици, Бетовенов фестивал - Варшава, Равиния, Лудвигсбург, Локенхаус, Турку, Наантали, Гщаад, Прадес, Гранада, Дубровник, Борнмът, Хонг Конг, Париж, Кухмо, Колмар, "Шубертиада", Wien Modern и Моцартова седмица в Залцбург. Имат съвместни концерти с артисти като Миша Майски, Кристоф Ешенбах, Филип Антремон, Петер Франкл, Борис Берман, Тил Фелнер, Томас Цеетмайер, Щефан Владар, Шарон Кам, Набуко Имаи, Лорънс Пауър, Юлиане Банзе, Илдико Раймонди, Джеръми Менухин, Ричард Щолцман. В творческата си биография квартет "Артис" има 35 компактдиска и много международни награди, сред които Echo Klassik, Indie Award, Grand Prix International du Disque/Academie Charles Cros, Prix Caecilia, Diapason d'Or и Wiener Flötenuhr. Компактдискът с квартети на Егон Велес е удостоен с Midem Classical Award 2009 в Кан.
Във Варна квартетът ще се представи с творби на Хайдн - Квартет оп.76 N 4 "Изгревът", Цемлински - Квартет N 4 и Брамс - Квартет оп.51 N 2 ла минор.
Петер Шумайер свири на цигулка Philipp Keller от 1907, Йоханес Майсл - на цигулка A. Guarneri от 1690, Херберт Кефер - на виола J. B. Guadagnini от 1784, а Отмар Мюлер на виолончелото A. Amati от 1573, - инструменти от колекцията на Австрийската национална банка.
Началото на концертите е в 19:00 часа. |