© Народно дело | | Твърдението, че влизането на коли в Морската градина е спряно или поне сведено до възможния минимум, е силно преувеличено. С това ще се съгласи всеки, който се е разхождал напоследък около Делфинариума. Автомобилите може и наистина да са по-малко отпреди началото на август, когато след серия от протести беше решено, че алеите са само за пешеходците. Наложената с широк популистки жест от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов и на кмета Кирил Йорданов забрана обаче има една доста сериозна пробойна - контролът. Какво значение има дали на входа към Морската градина има бариера, или не, когато тя е постоянно вдигната, а служителите, които я обслужват, дори не си правят труда да попитат шофьорите накъде са се запътили?
Точно такава е ситуацията, която видяхме вчера на единственото място, което беше оставено като възможен вход на четири колела към местността Салтанат. Ще припомним, че той беше оставен като изключение за тези, които на практика живеят в парка, при това те трябваше да го доказват с документи. След това обаче почнаха компромисите. Някой отивал на гости, друг бил наел стая или апартамент в луксозните сгради наоколо, трети пък влизал само до някое от близките заведения... И така нещата се върнаха постарому.
В момента входът за автомобили до Делфинариума е натоварен поне колкото едно квартално кръстовище. Всеки, който поиска, си влиза от там в парка, въпреки че няма начин да не знае, че с кола в Морската вече е забранено. Но пък гостоприемно вдигната бариера действа толкова примамващо, че явно не може да й се устои. И колоездачите, и пешеходците пак трябва да се оглеждат, да правят път на джипове и лимузини, както си беше и преди наложената забрана. След като тя беше наложена с протести, може би сега гражданите трябва отново да се вдигнат, пък дано някой почне да контролира спазването й.Никнат импровизирани паркинги по алеите
Ясно е, че когато някой влезе с кола в Морската градина, все някъде трябва да паркира. След въвеждането на забраната това стана малко по-сложно, защото съществува ако не реална, то поне теоретична възможност някой възмутен гражданин да викне "паяк", че и последният на всичко отгоре да се отзове на сигнала. Затова най-сигурно е да се паркира някъде, където това не бие толкова на очи. Например пред стълбите на самия Делфинарум. Принципно погледнато, на това място спрените коли не пречат, но, естествено, само ако забравим, че те по принцип не трябва да са в парка. Освен това има и по-големи нахалници, които просто си спират където им падне. Това явно са по-информираните нарушители, които са наясно, че глобата за нерегламентирано влизане с кола в Морската градина е много по-вероятно да им се размине, отколкото да им бъде наложена.
Източник: в. Народно дело |