БЧК: Най-често инциденти с фатален край се случват на неохраняемите плажове
Най-често инциденти с фатален край на море се случват на неохраняемите плажове. Това каза Антон Налбантов, директор на Водноспасителната служба към Българския червен кръст (БЧК) за "Фокус".
Според него тези плажове са спокойни, някои от тях са екзотични и са привлекателни за туристите.
"Те са опасни в случаите, когато има мъртво вълнение и висок бал на вълнение", каза Налбантов. По думите му, изкушени от това да влязат във водата, много често граждани, особено тези с по-слаби плувни умения, стигат до сложни ситуации, от които трудно могат да излязат. Налбантов посочи, че в същото време няма спасители да им се притекат на помощ и да се организира спасителна акция. Той посъветва хората, които предпочитат тези места за отдих да бъдат много внимателни, когато морето е неспокойно.
По отношение на културата на плажуване на българските туристи, той посочи, че не може всички да бъдат поставени под един знаменател. "Повечето хора са на плажа, за да си отпочиват. За съжаление обаче има единици, които често пъти нарушават реда и спокойствието на плажа, опитвайки се да влизат във водата след употреба на алкохол. Демонстративно не спазват всички правила, както и забележките и напътствията на спасителите. Това води до разваляне комфорта на останалите почиващи на плажа", коментира той. По думите му много често се стига до скандали. Налбантов поясни, че всяка изминала година тези случаи намаляват, тъй като и спасителите, и самите стопани на плажа работят превантивно за подобряване поведението на гражданите там.