© Varna24.bg | | Управителният съвет на Районна колегия на Българския лекарски съюз във Варна счита проекта на НЗОК за финансиране на болниците за деструктивен и абсурден. Опитите за обсъждане и въвеждане на лимитиране на медицинските дейности по клинични пътеки съперничат в своята наглост само на експроприацията на резерва на здравната каса. Това се казва в декларация на варненската лекарска колегия по повод протеста на софийските им колеги срещу въвеждането на лимити в болниците от догодина. Като се солидаризира с колегите от столицата УС на РК на БЛС - Варна, настоява за корекция в проектодокумента на НЗОК и създаване на работещи правила, удовлетворяващи нуждите на населението и на лекарите, се казва още в декларацията.Варненската лекарска колегия е втората, която официално подкрепя колегите си от столицата. Първа бе пловдивската. Ще припомним, че столичната лекарска колегия излезе с декларация, с която призова за спиране на преговорите по НРД 2013, докато здравната каса оттегли проектометодиката си за финансиране на болниците през следващата година. В документа се отбелязваше, че предлаганият проект на касата изцяло ликвидира здравното осигуряване и налага планово-бюджетно финансиране на лечебните заведения.
Става дума за едно голямо недомислие, свързано с поставянето на лимити на клиничните пътеки, коментира председателят на БЛС - Варна, д-р Светлин Митев. Това ще натовари много отношенията лекар-пациент, бе категоричен той. Ако болен от вътрешността на страната потърси високотехнологична болница във Варна например, тя може да му откаже прием и да му предложи единствено включване в листа на чакащите. Той от своя страна ще тръгне да търси други лечебни заведения, които още не са изчерпали лимитите си. Всичко това ще доведе до напрежение между лекари и пациенти и до влошаване състоянието на болниците. Освен това ще се усложни и правото на свободен избор.
Мнението на д-р Митев е, че решението за лимитите е механично и е взето от финансисти. По-добре да се оправят нещата с осигурителния модел и многото здравнонеосигурени, част от които не знаят дори как да станат изрядни, вместо да се измислят ограничения, смята шефът на БЛС - Варна. Той призна, че правилата за работа на лекарите имат нужда от корекции, но усилията трябва да се насочат в друга посока - критерии за качество на работата, стандарти за лаборантите и т.н. Докато сега болниците имат фиксирани бюджети, в рамките на които трябва да си правят сметката колко болни и с какви диагнози могат да лекуват, то сега ще имат предварително зададени лимити и на парите, и на броя болни, които могат да лекуват по отделните клинични пътеки. Т.е. всяка болница ще има зададено ограничение колко инфаркта и бронхопневмонии може да лекува, колко стомашни, гинекологични, урологични операции и т.н. може да направи. Според лекарите предлаганият проект на касата изцяло ликвидира здравното осигуряване и налага планово-бюджетно финансиране на лечебните заведения. Те смятат, че с новата методика се нарушават два конституционни принципа - този за свободен избор от пациента на лечебно заведение и лекуващ лекар, както и принципът "парите следват пациента".
Източник: в. Черно море |