© Монитор | | Точно в 10,30 ч вчера багери започнаха да къртят буната на семейство Баневи в курорта Русалка, използвана и като яхтено пристанище. Служителите на РДНСК и представители на отдела по незаконно строителство в община Каварна бяха придружавани от полиция. Управителят на селището Ангел Марков се опита да бойкотира действията им. Той поиска от директора на РДНСК за Североизточен район инж. Галин Баев да му бъдат представени документите за събарянето. "Досега не са ми показвани съдебни решения и не знаех, че днес ще се събаря. Ако всичко е наред, няма да преча на хората да си свършат работата. Без документи не може да се влезе, защото навътре в селището това не е път, а частни алеи", заяви Марков. "Заповед за това, че обектът - буната, е незаконен, има издадена още на 24.04.2008 г.Тя не е обжалвана и сега я изпълняваме. Връчена е по надлежния ред", отговори инж. Баев. Ангел Марков се опита да препречи пътя на машината, като не вдигаше бариерата пред комплекса. Тогава се намесиха полицаите. "Марков, нареждам ти устно да не се пречи на работата на хората. Иначе ще ти сложим белезници", заяви един от униформените и управителят се смири. С помощта на полицията бариерата бе вдигната и тежката машина достигна буната, където започна работа. Срокът за премахването на порта е пет дни.
От името на кмета Цонко Цонев малко преди 10 ч представители на футболен клуб "Калиакра" официално върнаха на управителя на ваканционно селище Русалка Ангел Марков електромобила, дарен преди две години от семейство Баневи на тима, за да могат да бъдат извозвани контузени играчи по време на футболни срещи на стадион "Калиакра". Цонко Цонев мотивира действието си така: "Връщаме електромобила, за да могат семейство Баневи да го продадат и да платят заплатите на хората, които са работили в Русалка. Идват при мен каварненци и казват, че не им е плащано за септември и октомври, а за август са взели 60 на сто от заплатите си".
Преписката по скандалното пристанище е от 2008 година. На 24.04.2008 г. зам.-началникът на ДНСК издава заповед за премахване на буна - яхтено пристанище. Съобщения по надлежния ред са разпратени до 4-те юридически лица, които са собственици на селището. С входящ номер от 23.06.2008 г. тогавашният изпълнителен директор на селището възразява за този и другите констативни актове - за конюшнята и основи на ограда. В него представителите на Русалка заявяват, че се касае за каменна пътека, подход, заварен в комплекса, който е предпазно съоръжение и се налага аварийното му удължение, за което търсят съдействие от Гражданска защита - Каварна. "И до ден днешен обаче в преписката становище на Гражданска защита няма", бе категоричен Баев.
През 2002 г. въпросната буна не е съществувала, а се е появила през 2007 г., е установила проверка на РДНСК. Марков пък твърди, че това е брегоукрепително съоръжение. Фирма "Паррус" ЕООД, представлявана от Мария Банева вчера внесе искане до главния прокурор, Апелативна прокуратура - Варна, с копия до Окръжна прокуратура - Добрич, с което се настоява да се преустановят "незаконните действия от страна на РДНСК - Североизточен район".
Проверка на РДНСК е установила, че басейните на територията на ваканционното селища са без строителни разрешителни, заяви инж. Галин Баев. "Първоначално това е било паркинг, по-късно вече са направени басейни - единият се води джакузи, а другият - басейн. И за двата обекта обаче няма издадени строителни разрешителни и общината не е издавала такива документи. В момента тече процедура и те също трябва да бъдат премахнати", уточни Баев.
Източник: в. "Монитор" |