Бивши и настоящи ученици от НУИ "Д.Христов": | виж още |
|
Соната в сол минор BWV 1001, Партита в си минор BWV 1002, Соната в ла минор BWV 1003, Партита в ре минор BWV 1004 - това са четири бисера, ненадминат връх в музиката на XVIII век за солов инструмент. Сложни като философия, подлагащи на изпитание техниката и посветеността на изпълнителя, тези творби, създадени около 1720 г., са наистина тест за майстори, за страстно влюбени в музиката, за виртуози. Димитър Буров притежава всички тези качества. Нещо повече - той ще представи пред родна публика своята интерпретация на едни от най-сложните, многопластови и изключително красиви творби в световната цигулкова литература.
"Никога не се отегчавам да свиря Бах - споделя цигуларят, - защото един инструменталист може да подходи по различен начин към музиката му - от най просто техническо предизвикателство до откриване и реализиране на апогея на инвенция в творчеството му. Моето послание преди Великден към варненската публика ще е музикално - нека чуем Бах на свещи и нека имаме повече време да разговаряме със себе си чрез творчеството на такива духовни гении, композитори и философи като Бах."
Концертът "Бах на свещи" ще е сред акцентите на пролетния музикален сезон във Варна.
Билетите са по 10 лв. и могат да се купят от билетния център на Фестивалния и конгресен център и онлайн от Билети за концерта могат да се закупят от Билетния център на ФКЦ.
Според изследователи на творчеството на Бах соловите сонати и партити за цигулка на Бах не намират лесно своето място в изпълнителската практика. Една от причините е взискателният полифоничен стил, а другата е, че тези творби, както и повечето от музиката на Бах, са до голяма степен забравени след 1750 г. Първият цигулар, който изпълнява част от сонатите, е Джоузеф Йоаким през 1844 г. по време на концертно си турне в Лондон. Първото пълно издание на всичките шест творби се появява през 1908 г.
Ден след концерта, на 12 април в Артсалона на Радио Варна от 10,30 ч. екипът на Европейския музикален фестивал Варна и ръководството на Националното училище по изкуствата "Добри Христов" организират среща разговор на Димитър Буров с ученици и учители от цигулковите класове училището. Темата е "Традиции и новаторски тенденции в интерпретацията на соловите партити и сонати на Йохан Себастиан Бах".
Европейският музикален фестивал Варна се организира от Фондация Елит - ЛИК и се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд Култура на Община Варна. XIV Европейски музикален фестивал Варна 2017 се реализира и с подкрепата на "Експрес гаранцион", "Акватек", "Комфорт", "Топола Скайс", "Планекс", "Солвей соди", Grand Mall, "Логос", Swiss Belhotel Dimyat, хотел бутик "Сплендид", хотел "Черно море", Радио Варна, радио N Joy, Радио 1 и сайта Moreto.net.
Димитър Буров завършва Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна в класа по цигулка на Димитър Райчев и Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София при проф. Антон Хаджиатанасов. Още докато учи, той се явява на конкурси и печели международни награди. През 1988 г. получава пълна стипендия от Британския съвет и продължава музикалното си образование в Гилдхол Скул - Лондон, в класа на легендарния цигулар и педагог проф. Ифра Нийман. Две години по късно получава магистърска степен и специализира камерна музика с Дейвид Такено и Ерик Грумберг. Следва интензивна международна кариера на изпълнител и педагог. Бил е солист на повечето големи български оркестри и водещи фестивали в страната, включително и на Европейския музикален фестивал във Варна, Международния музикален фестивал "Варненско лято". Концертирал е във Франция, Швейцария, Германия, Русия, Турция, Словакия и Далечния Изток. След като започва педагогическата си кариера в Lancing Colledge и Purcell School, през 1995 г. Буров е назначен за ръководител на струнна катедра в Harrow School, където има клас по цигулка, виола и камерна музика. Води успешни майсторски класове в Англия, Хонгконг, Китай, Турция, Словакия и България, журира на Международния конкурс за пианисти и цигулари "Панчо Владигеров" в Шумен. Има записи в БНР и издадени компактискове, един от които е отличен за най добър диск на месеца от Classical Music Magazine в Лондон през 2009 г.
"Това беше Бах, какъвто никога досега не бях чувал, страстта и копнежът бяха хипнотизиращи." - пише сред отзивите на Oxford University Chamber Music Society за рецитал на Димитър Буров в Англия.
Още по темата (70): | |