По този повод той е подал искане за достъп до обществена информация, с което да се изясни както броят на временните търговски обекти в парка и редът за разполагането им, така и позицията на община Варна по захранването им с електричество по този начин.
Преди Цветков да е получил официален отговор, ние потърсихме мнението на шефа на отдела за контрол на търговията и туризма в общината Иван Иванов. Той заяви, че също е разговарял с гражданина и е разпоредил проверка на захранването с електричество на временните обекти в парка. От думите на общинския служител стана ясно, че това всъщност ще бъде не толкова проверка, колкото акция за информиране на собствениците на щандове да обезопасят максимално кабелите си. Иванов обаче даде да се разбере, че администрацията предпочита да не се стига до премахването им.
"Трябва да се погледне и от друга страна на въпроса, защото един фризер за сладолед дава сезонна работа на двама студенти например. Законът за устройство на територията (ЗУТ) дава възможност за подобно временно свързване на обектите, общината трябва по-скоро да създава условия и да подпомага този малък бизнес", коментира шефът на контролния отдел на общината.
Иван Иванов заяви също, че за него поставянето на камери е обяснимо, защото кабелите на фризерите често се крадат. Това пък води до загуби от разтопяването на стоката. Той посочи все пак, че регламент за тях не съществува и по тази причина общината не е съгласувала монтирането им по дърветата. Иванов също така отрече бараките в Морската градина да са станали повече от предишни години.
"Всеки има право на гледна точка", обобщи той по въпроса с претенциите към обектите и отново подчерта, че бараките създават доходи за доста хора.
Източник: в. Народно дело