© | | У нас най-често хората се самоубиват чрез обесване. В Централна Европа класическият метод е отравяне с газ. Руснакът пък обръща две чаши силен оцет и умира в мъки. В Америка хората разчитат на собственото си огнестрелно оръжие.
У нас обесването е популярно, защото често хората го свързват с начина на изпълнение на смъртните присъди в миналото. Констатацията е на д-р Вилиям Доков от Съдебна медицина към УМБАЛ "Св. Марина". Така както в Испания осъдените са били загърляни - примката около врата се е затягала чрез специален винт. Все по-популярно става у нас и скачането от високо. Така както във Варна е популярен Аспарухов мост, в Турция самоубийците предпочитат да скачат от моста над Босфора.
"Наистина може да се каже, че определени места са любими. Причините са комплексни - от една страна, дадена сграда е наистина много висока, от друга, изглежда по-сигурно, защото и други са го правили оттам, и то успешно, и не на последно място - не трябва да забравяме, че самоубийството е емоционален акт", коментира специалистът. А като стана дума за емоционалност, това е причината най-много посегнали на себе си да са преброени в Унгария. Ако през 80-те години у нас са умирали 1500 души по собствено желание, в Унгария са били 5000, при положение че двете държави имат почти еднакъв брой население. Ако сега самоубийците у нас са около 1000, то при тях те са 2500.
Прерязването на вените се смята за един от най-аристократичните методи на самоубийство, познат още от Средновековието, когато е бил изключително популярен. И днес битува мнението, че тази смърт е безболезнена, което я прави привлекателна за самоубийците. Често обаче опитите остават безуспешни, защото малко хора знаят как точно да го направят. Това е причината варненските медици и полицаи да бъдат изненадани от упоритостта на мъж, който в рамките на по-малко от час направил четири различни опита за самоубийство, докато накрая успял. Първо посегнал с нож към китките. След като не добил желания ефект, забил острие в корема си, но отново не постигнал целта си. Гневът му нараснал и човекът опитал да се убие чрез ток. Когато и това не дало резултат, най-накрая скочил от прозореца на дома си. Причината рязането на вени във ваната да е било толкова популярно при предците ни е, че загубата на кръв намалява притока на кислород към мозъка. Това вместо до неприятни усещания води до чувство на лекота и радост, докато човек се унесе във вечен сън. Причината е, че човешкият организъм няма рецептори, които да алармират за липсата на кислород. Вместо тях съществуват "датчици" за наличие на въглероден двуокис, което води до задушаване и човек умира в ужасни мъки, ако да речем е затворен в малко помещение.Ужасия - да изчезнеш от лицето на земята със самозапалване
"Все още се удивлявам на упоритостта и изобретателността на някои самоубийци", признава д-р Вилиям Доков. Макар и рядко един спасен да повтаря опита си, има хора, които в рамките на броени минути посягат на живота си, докато не постигнат целта си, и то измисляйки наистина брутални техники.
В един от запомнящите се случаи в кариерата на лекаря е мъж, който в предсмъртното си писмо уточнява, че иска да изчезне от лицето на земята. Т.е. тялото му да не бъде открито. За целта той отишъл в гора край Стожер, наклал си огън, сложил си намазани с грес парцали под дрехите, за да гори силно. Но понеже го било страх да се самоизгори, си направил примка от кабел, за да се обеси. Но тъй като не искал да го боли от обесването, старателно обшил кабела с парцали. За да не се откаже от плана си, направил самостягаща се примка за китки от сезал. Така подготвен, направил огнището, качил се на дървото, закачил си примката на врата, сложил си ръцете отзад в сезала и скочил над огъня. Въпреки перфектния план обаче пламъците затихнали и той след смъртта си не успял да се самозапали. Тялото било намерено месец по-късно. Ако този човек не е бил оставил предсмъртно писмо, полицията най-вероятно е щяла да води разследване за убийство.
Любопитно: Да умреш от глупост
Самоубийството е акт, свързан с дълбок личностен конфликт. За сметка на това смъртта вследствие на собствената глупост трудно може да се определи. Пример в това отношение са случаите, в които човек, за да извади по-бързо газта от бутилката, я слага върху горещ котлон и я нагрява, както и множеството опити за кражби, затрили не един и двама. Например един мъж се самовзривил, докато крал бензин. Когато успял да вземе определено количество от течността, запалил клечка кибрит, за да си светне и да види дали има още за крадене. Парите се възпламенили и човекът буквално гръмнал. Хора са се опичали живи и докато се опитват да крадат метални елементи от действащи трафопостове.
Дори и идеалният убиец се издава
Има случаи, в които убийството може да бъде маскирано като самоубийство. За съдебните медици това са идеалните убийства и те наистина се случват. "Но има един момент, който води нерядко до тяхното разкриване. Човек, докато не е извършил нищо, е един, а когато убие, става друг. Психиката му е различна. Много рядко има хора с толкова здрава психика, че да не се издадат. Имаше един пенсиониран полицай от Варна, който бе убил момче и момиче. Телата им откарал в една плевенска пещера и ги хвърлил в бездната. Никога нямаше да се разбере кой е убиецът, ако след години не го бяха спрели катаджии. Полицаят не си носел документите и го прибрали в участъка, за да изяснят самоличността му. И той изведнъж си разказал какво е направил", разказва д-р Доков. Перфектно убийство е било извършено и в Русенско. Всички мислели, че жертвата е починала от сърдечен инцидент в леглото си и никой не се усъмнил, тъй като човекът бил много болен. По-късно наетият килър, който днес е зад решетките на варненския затвор, не издържал на напрежението, признал си пред приятел, той казал на друг, и така стигнало до ушите на полицията.
Около дузина избрали удавяне
21, или с трима повече от 2010-а, са удавените през приключващата година, показва статистиката на БЧК - Варна. Шефът на водното спасяване към хуманитарната организация Лавренитий Силов уточни, че случаите не са само за града и курортите, а за цялата област. Само една трета от фаталните случаи за годината са свързани с плуване в морето, а останалите са или при къпане в реки и язовири, които официално не се охраняват, или са самоубийства. От БЧК обаче не уточниха в колко точно ситуации се касае за хора, решили с удавяне да сложат край на живота си, но е вероятно броят им да е повече от десет. Не се знае и дали има случаи, в които самоубийци са били спасени от водни спасители. Статистиката показва също, че броят на успешно извадените от морето, басейните и други водоеми расте. Спасените в басейни и водни паркове във Варненска област за 2011-а са 479 (при 456 за миналата година), а в морето и в други водни пространства са 1412 (1383 за 2010-а).
Източник: в. Народно дело |