Варненският окръжен съд (ВОС) е първата институция, която се включи в #
МисияМногократнаЧаша на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. От това лято от сградата на Съдебната палата на площад "Независимост“ са премахнати вендинг машините, които използват еднократни чаши за топли напитки. Те са заменени от еспресо машини с филтърни дози. "Идеята е да се ползват личните чаши за многократна употреба на всеки служител на съдебната институция. Това е нашият малък личен принос към опазването на околната среда“, заяви Диана Иванова, пресаташе на ВОС.
В Окръжен съд – Варна, работят над 160 служители и магистрати. Всички те на практика се отказват от чашата за еднократна употреба. Специална среща по време на един от следващите #ЗелениПетъци в Обществен център за околна среда и устойчиво развитие ще бъде посветена на отпадъците от бита и вредата от т.нар. многокомпозитни отпадъци, към които спадат и хартиените чашки за еднократна употреба. На нея ще гостуват онлайн и служителите от ВОС.
В Съдебната палата предстои да бъде направена и информационна среща, посветена на компостирането на филтърните дози. Методът е наричан още "спестовната касичка на градинаря“. Чрез него може да се произведе хумус, с който да се подхранват цветя, овошки и други растения.
Еднократните чаши, чинии и прибори навлязоха масово в ежедневието ни по време на Covid-кризата. Те, както и еднократните маски и ръкавици, не се рециклират и остават в природата стотици години. Разпадат се на миниатюрни частици пластмаса и попадат в хранителната верига на човека, като нанасят непоправими вреди на здравето и околната среда. Подкрепи #МисияМногократнаЧаша на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие с еднократно или месечно дарение!
Това е втората инициатива на екологичната организация, която Окръжен съд – Варна подкрепя.
Съдебната институция участва и в кампанията "Лист по лист“ започнала през 2000г. Участниците в нея приемат да събират разделно отпадъчната хартия и да я предават на ОЦОСУР за рециклиране. Участието е доброволно и безвъзмездно. Получените средства от предаването й в центровете за рециклиране формират бюджета на кампанията, с която се покриват разходи за текущи дейности, разходи за популяризиране и за подкрепа на различни екоидеи.
През 2019г. година, сградата на Окръжен съд - Варна е предала 2 тона и 361 кг. хартия за рециклиране в Обществената инициатива "Лист по лист“. По този начин от изсичане са били спасени 40 дървета.
Окръжен съд – Варна е планират и други екологични кампании, които да инициира и подкрепи през следващата година.