Ларгото плаче за основен ремонт
Изграждането на новото ларго от градинката "Севастопол" до входа на Морската градина беше исторически момент не само заради новата настилка, но и заради разкарването на бараките, които бяха окупирали една от най-хубавите части на центъра. Открит през 2002 г., този участък от пешеходната зона бързо спечели одобрението на варненци. Сега обаче положението там става все по-плачевно. Доста от паветата вече са потрошени, изтрити, извадени или пропаднали. Рушат се и цветарниците, шахтите, в които се оттича водата, са на път да станат опасни за минувачите. За ремонт на тази твърде важна част от лицето на Варна не се споменава нищо. Важно е да уточним, че според специалистите той няма да е много сложен, тъй като настилката е на пясъчна основа и общо взето е необходимо само да се доставят нови павета. Те могат да бъдат и същите като продължението на ларгото в посока общината, което пък беше открито от Бойко Борисов при първата му визита във Варна като министър-председател в края на 2009-а.
Камиони и тежки коли трошат центъра
Ако по настилките на пешеходните зони се движеха само пешеходци, плочките щяха да са здрави. Според експерти това важи дори и за прословутата настилка на "Независимост". Работата е там, че камиони, при това тежки, инкасо автомобили и кой ли още не, редовно влизат в пешеходните зони. Като прибавим към този фактор и съмнителната здравина на самите плочки, с която често се прави компромис заради цената, натрошаването им като шоколад е въпрос само на време. Въпреки всички заклинания на кмета Кирил Йорданов, че достъпът на тежки автомобили по центъра ще бъде максимално ограничен, че настилките ще се пазят, в крайна сметка се получава точно обратното. В това е част от тайната за успешното бъдеще и на обещаващия проект за цялостна реконструкция на пешеходната зона на варненския център. Но не е достатъчно той да се изпълни качествено и с подходящите материали, необходимо е и след това да се пази от бързо и безотговорно разбиване.
Няма яснота колко пари потънаха във "вечните ремонти"
Смяната на плочки в центъра на Варна през месец-два и по правило точно в разгара на летния сезон вече не изненадва никого. Никой от отговорните институции обаче дори не си задава въпроса защо толкова често се правят ремонти. Материалът ли е лош, и ако е, защо общината е дала пари точно за такъв - като "плочките за банята". И ако е търсила да спести пари, защото били по-евтини, а така не се натоварвал бюджетът, колко после добави за ремонт. Може пък изпълнението да не е ниво и затова да се налагат честите ремонти, които по правило се печелят от една и съща фирма, която пък получава средствата за това от общинския бюджет. Или пък може разчетите да са направени така, че направеното да е здраво точно определено време. Примерно на две години, колкото е цикълът на изборите.
Сигналите и недоволството на варненци заради вечните ремонти, както ги наричат, през годините кметуване на Кирил Йорданов не са един и два. И до момента обаче няма яснота колко средства от бюджета на Варна, от данъците на варненци, са глътнали постоянните подновявания. Ясен е само резултатът - вечно разбита настилка.
Източник: в. Народно дело