"Клиничните пътеки са достатъчно компрометирани като метод на финансиране. Смяната им с диагностично свързаните групи обаче изискава софтуерна подготовка и обучение на екипите. Държави със сериозно икономическо развитие са ги въвеждали от 5 до 10 години. Надявам се, че през следващия мандат на ГЕРБ това ще бъде реализирано", каза Атанасова.
"Спешна помощ" няма да преминава към областните болници, каквато идея се обсъждаше при предишния здравен министър. Според Атанасова подобен вариант би увеличил разходите на здравните заведения. По думите й здравно неосигурените българи са 1,2 милиона и могат да се разделят на три групи. Една част от тях живеят в чужбина, други са социално слаби, а трети имат финансови възможности, но заради недоверие в системата предпочитат да плащат, когато ползват дадена здравна услуга.
Атанасова посети във Варна болниците "Св. Марина" и "Св.Анна", като похвали ръководствата им, че нямат просрочени задължения. По случай Деня на здравето тя пожела на медиците да обичат професията си и да останат да работят в България.
Източник: Дарик