Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Бизнесът на кръгла маса във Варна: Искаме инженери с чужди езици
Автор: Екип Varna24.bg 13:21 / 02.07.2012Коментари (1)1355
©
Бивши и настоящи студенти от
ТУ - Варна:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Инженери, които владеят перфектно поне английски, имат професионални компютърни умения и са готови да се учат и развиват непрекъснато. Такива кадри търси бизнесът стана ясно по време на кръгла маса на тема "Развитието на инженерното образование и предизвикателствата пред науката и бизнеса в началото на XXI век", организирана по случай 50-годишния юбилей на Техническия университет във Варна.

"Не мога да си представя, че ще наема човек без английски поне. А най-добре - английски, немски и руски. Как да го пратя на преговори в Холандия - с преводачка ли? Какво да учат в университета ли? На първо място ги научете на труд. Идват при мен и само питат каква заплата ще получават. Те искат днес и веднага да карат мерцедеса. Кой ги учи така, не знам. Когато дойдат млади инженери при нас, ние отделяме 2-2,5 г. да ги учим. Плащам заплата, инвестирам в тях, година след това вече започвам да разчитам на тях. И тогава те започват да се оглеждат за работа в чужбина". Това сподели инж. Кольо Колев, създател на Мауер локинг системс. Той призна, че започнал бизнеса си преди 20 г. благодарение на тесни връзки с преподавателите и изследователите на ТУ и лабораториите на ВУЗ-а.

Тежки демографски и финансови проблеми стоят пред висшето образование в България стана ясно на дискусията. През последните 10 г. е започнала масовизация на висшето образование (в различните европейски държави броят на студентите за този период е нараснал между 55 и 90% ), обясни ректорът на ТУ-Варна проф Овид Фархи.
Това доведе до нарастване на институциите, които се занимават с висше образование, както и до проблеми с качеството му.

©

В България броят на обхванатите във висше образование за последните 20 г. нараснал 2 пъти. Това довело до хаос в специалностите, тъй като липсва информация от какви специалисти има нужда бизнесът. Така допреди няколко години приоритет имаше юридическото образование, сега 25-30% от всички студенти учат икономика без да е ясно ще има ли работа за всички тях.

Все по-малко млади хора в целия свят избират инженерното образование, защото то е много трудно, категоричен беше проф. Михаил Илиев, зам.-ректор ТУ-Русе.

От друга страна броят на завършващите средно образование е намалял 2 пъти през последните 10 години. Така въпреки масовизацията на висшето образование през 2000 г. в България е имало 90 000 кандидат-студенти, а през 2010 - едва 70 000.

За да привличат студенти някои висши учебни заведения стигат до крайности - приемат без изпит или измислят куриозни специалности като Компютърна химия в СУ , даде пример проф. Фархи.

Все по-трудно става и набирането на чужди студенти, които с таксите си помагат за оцеляването на висшето образование у нас. Бюрократични спънки години наред мъчат процедурата за прием. Все по-голям проблем при привличането на чужденци става и остаряващата материална база, която ВУЗ-овете нямат пари да модернизират.

"В България финансирането на висшите учебни заведения е между 10 и 20 пъти по-малко отколкото в държавните университети в Европа. В нормални условия издръжката на ТУ-Варна трябва да е 40 млн. евро, а тя е 9 млн. лева. Ако през 2008
©
издръжката ни беше 2056 лева на студент, то през 2011 тя вече бе 1617, като за много специалности издръжката на 1 студент е по-малка от тази на 1 ученик в средно училище", заяви проф. Фархи и определи финансовата политика спрямо висшето образование в България като пагубна.

В ТУ-Варна заложили на оптимизацията на работата, за да им стигат парите. Така заплатите във ВУЗ-а са сред най-високите във висшето образование у нас. "Обяснявам на колеги в много други университети системата, с която ние успяхме да работим с по-малко хора, но да даваме по-високи заплати, но не всички са склонни на такива драстични мерки и затова продължават да имат финансови проблеми, докато ние се справяме много добре с издръжката", обясни ректорът.

За пореден път проф. Фархи разкритикува и абсурдите на въведената през тази година рейтингова система за университетите в България. Двата най-драстични примера са, че критериите отчитат единствено реализацията на младите хора в България, но не и на тези, които като ценни кадри са били наети зад граница като капитаните на ТУ, плаващи под чужд флаг, например.

"Освен това системата оценява според броя места в общежития спрямо всички студенти във ВУЗ-а, така ние, които имаме места в общежитията много повече от желаещите и нуждаещите се да живеят там, получаваме ниска оценка, защото много от студентите живеят по домовете си", обясни той.

Академичните домакини на кръглата маса изслушаха с внимание изискванията и критиките на бизнеса, но също дадоха своите предложения: фирмите да дават стипендии на изявени студенти, за да ги привличат за работа при тях. Хай тек паркове пък може да имат ВУЗ-овете, ако бизнесът им подаде ръка за Публично-частно партньорство.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
И другото най важно за бизнеса освен тия изисквания.Да работят за минимално заплащане 400-600 лв, без никакви стимули от страна на работодателя.Да се подготвят психически за тормоз от негова страна и за незаплащане на извънредните часове.Големи изисквания апък на среща нищо .
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Зима 2024/2025 г.
Самолетна катастрофа в Казахстан
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Презастрояването на Пловдив
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: