Близо 200 ученици от гимназия във Варна участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите
Инициативата "Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение "Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева и консултантът по зависимости Валентин Русимов обсъдиха със своите домакини опасностите от приема на психоактивни вещества, особено в младежка възраст.
В началото на разговорите те провокираха учениците с анонимна онлайн анкета за това какво според тях кара хората да посягат към наркотиците. Отговорите съвпаднаха с най-разпространените митове, които след това лекторите развенчаха. Основното послание и този път беше, че човек няма нужда от наркотични вещества, за да бъде приет в приятелски кръг, да е успешен, реализиран, обичан и харесван. "Обратното, приемът на забранени субстанции има грозна и висока цена, която всеки неминуемо плаща. Във вид на заболявания, включително психически, престой в болница или в затвора, а нерядко – смърт“, предупреди Светослава Колева. Тя говори през погледа на апелативен съдия с поглед върху цяла Североизточна България.
"Много хора казват: "имам проблем с наркотиците“. Всъщност проблемът е със самия себе си“, обясни Валентин Русимов. Самият той преди да стане консултант е излязъл от ада на зависимостта. "Неувереността, личните проблеми, стресът – никое от тези неща не намират решение в наркотиците“, убеден е Вальо. По думите му, привидните краткосрочни ползи от типа "ще се разведря, ще забравя напрежението, ще опитам ново чувство, ще изпадна в еуфория“ трябва да се съпоставят с последствията – в крайна сметка винаги зависимият остава сам, без семейство, приятели, партньор, с разрушено здраве и живот.
Гимназистите научиха, че марихуаната обикновено не е в чист вид, а е синтетично или полусинтетично съединение. Открива все по-често във вейп устройствата за пушене, дори без наличието на характерния мирис. Неточното дозиране на различни отровни вещества в домашни условия прави синтетичните наркотици особено опасни. За смятаната за "безвредна“ марихуана е доказано, че развива зависимост, намалява драстично интелекта, отключва и шизофрения. В същото време нито едно научно изследване не доказва лечебните й свойства.
Друго особено опасно вещество, което все по-често се смесва с други наркотици, за да подсили действието им, е фентанилът. И той не е далеч нито във времето, нито в пространството, защото и във Варна има смъртни случаи след приема му. "Едва пет употреби развиват зависимост. По малко от 2 мг водят до свръхдоза и смърт“, каза съдия Светослава Колева.
Лекторите призоваха за спазване на забраните за райския газ. Защото макар да не е наркотик, той засилва въздействието на алкохола и наркотичните вещества. Руши мозъчните връзки.
Веднъж изпаднал в зависимост, човек трудно може да се откаже не поради слаба воля, а заради биохимичните процеси в организма, които правят гладът за следваща доза по-силен от всичко останало. Цялото същество се подчинява на мисълта за задоволяване на този глад. Така постепенно се изпада в спиралата на престъпността – най-често с кражби, наркоразпространение, но и с катастрофи с пострадали и загинали.
Учениците чуха доказателства за това, че няма защитени социални групи от наркотиците. Те "удрят“ и деца от добри семейства, и бедни, и богати, и интелигентни хора, и известни личности. "Общото между всички тях е осъзнатата липса на нещо. Тези хора имат лъжовната вяра, че ще запълнят празнотата с някакво вещество“, обясни бъдещият психолог Валентин Русимов. По думите му, човек е зрял тогава, когато си задава въпроса "правилно и безопасно ли е това, което правя“. Колкото по-млад и несигурен е, толкова по-трудно казва "не“. Двамата лектори призоваха учениците от Професионалната гимназия по туризъм да имат силата да казват "не“.