© Impact Press Group | | Подадените заявления за явяване на държавен зрелостен изпит по български език и литература за Варна и областта са 3 993. Броят им е по-малък от миналата година. Причината е в по-малобройния випуск, който завършва през 2013-та, обясни старши специалистът от Регионалния инспекторат по образованието Венцислава Генова. Разнообразни са предпочитанията на учениците от Варна и областта относно втория задължителен изпит, който е по свободноизбираем предмет. Фаворит се оказва английският език. Предметът са предпочели 864 ученици. Това е дисциплината, по която вероятно зрелостниците се чувстват най-подготвени, смята Генова. Тя допълва, че това е предметът, които се изучава интензивно, както в профилираните гимназии, така и в професионалните гимназии, които правят прием след 7-ми клас, съобщава Дарик.
Водещи за страната пък са географията и икономиката. Във Варна те са привлекли 832 кандидати. Желаещите да проверят знанията си по предмети от философския цикъл са 792. Почти толкова са и предпочелите биология и здравно образование.
Най-слабо пожелани са испанският и италианският, за които са се записали съответно 21 и 11 кандидати. Това са предметите, които са на дъното на класацията и в страната. Обяснението е, че това са основно ученици, за които съответния език им е профил в училище, а тези паралелки не са многобройни във Варна и региона.
Тази година не са предвидени промени във формата на изпитите. Включен е тест с въпроси с избираем и с кратък свободен отговор. Зрелостниците ще създават текст по български език и литература, чужд език, история, география и философия. Изпитът по математика ще представлява решаване на задачи. Максималният брой точки, който може да получи една работа, е 100.
Нововъведение се очаква на места в страната по отношение на мерките, които се взимат за предотвратяване на опит за измама от страна на зрелостниците. То касае осигуряване на заглушители на интернет и телефонни сигнали. По думите на Генова във Варна и региона обаче директори все още не са подали информация, че са закупили такива устройства. През изминалата година няма установен случаи на преписване и на анулирани изпитни работи.
Според Генова досега действащите правила са успели да въведат ред и да ограничат нередностите. "Ние винаги сме предприемали охрана на училищата, това да бъдат разположени по време на изпита зрелостниците в стаи с видеонаблюдение, това да преместват децата от училището, в което завършват 12-ти клас, в непозната за тях сграда, квесторите да не бъдат техни учители, а учители от други училища.", посочи още специалистът.
До 15 ученици могат да бъдат изпитвани в една стая и всяка такава изпитна зала в града е оборудвана с нужната техника още през първите две години, в които са провеждани матурите. .
В случаи, че все пак ученик бъде уличен в преписване няма ограничаване за явяване на следваща или по-следваща сесия. Зрелостникът се отстранява от изпитната зала, работата му се анулира и губи правото си да се дипломира в тази изпитна сесия, в която е засечен да преписва. |