Деменцията представлява синдром, характеризиращ се с упадък на редица когнитивни функции, достатъчно значим, за да наруши способността за справяне на индивида с рутинни ежедневни дейности. Типичното прогресиране на когнитивните и поведенчески нарушения води до постепенна загуба на самостоятелност и необходимост от постоянно обгрижване. Съобщената в различни проучвания болестност от деменция се движи средно между 3,8% и 10%, а тази от болест на Алцхаймер - между 2,1% и 7%. Заболеваемостта от деменция се увеличава експоненциално с напредване на възрастта и се удвоява на всеки 5 години след шестото десетилетие.
Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция. Тя започва незабелязано и прогресира постепенно. Обикновено дебютира с паметови нарушения, които са и най-характерният симптом - затруднения при запомняне на имена, телефонни номера, подробности от скорошни събития, разговори. Типични за началния стадий на лека деменция са също дезориентацията за време и пространство, дефицитът на вниманието, затрудненията при смятане. В крайния стадий пациентите са неспособни да общуват, остават на легло, като е необходимо да бъдат обслужвани. Така заболяването се превръща в тежък медицински и социален проблем, водещ до значимо понижаване качеството на живот на пациентите и техните близки, а също така изискващ и значителни финансови разходи.
Следва да се отбележи, че навременното идентифициране на пациенти с много лека деменция или начални паметови оплаквания е от значение за ранното започване на лечение и по-добрата прогноза.
В Катедрата по неврология на МУ-Варна и Iва Клиника по нервни болести на МБАЛ „Света Марина" работи екип, специализиран в изследването, диагностиката и лечението на деменциите, ръководен от Доц. Д-р Н. Делева - р-л Катедра и Началник Клиника. Извършват се консултации и прегледи. При необходимост могат да се осъществяват най-съвременни изследвания, в т.ч. компютърна томография, магнитно-резонансна томография, радио-изотопна диагностика. С успех се прилагат достъпните вече в България най-ефикасни медикаменти за лечение както на леки и средно тежки, така и на напреднали случаи на болестта на Алцхаймер. Екипът участва успешно в редица международни многоцентрови клинични проучвания на нови лекарствени средства.
За първи път в България в Катедрата се проведе проучване на болестността от болест на Алцхаймер и други деменции сред населението на гр. Варна. Първите резултати вече са съобщени на проведения през м. август т.г. в Мадрид XIIти Европейски конгрес по неврология. Те показват, че честотата на деменциите и болестта на Алцхаймер у нас не се различава съществено от тази в останалите европейски държави. Именно затова и в България са необходими в пълна степен загрижеността и усилията на специалистите и гражданските сдружения за по-голяма информираност, по-навременно диагностициране и правилно лечение. Всяка година на 21 септември се отбелязва Световния ден на Алцхаймер - ден, посветен на повишаването на общественото внимание към деменциите. |