© Varna24.bg | | Над 400 пъти по-ниски обороти декларират зеленчуковите борси във Варна. Този извод са направили инспекторите от НАП - Варна в края на първия месец от есенните си проверки. Информацията беше изнесена пред "Позвънете Новини" от началника на отдел "Контролна дейност" в Дирекция "Контрол" във ведомството Бойка Генова. Съществен метод на проверките на НАП е било директното наблюдение. Тя даде за пример зеленчукова борса, в която месечно отчитаният оборот е 400 лева. Само за два часа обаче, в които служителите на агенцията по приходите са наблюдавали работата в обекта, са продадени картофи на стойност 8000 лева. Това е гаранция, че там е установена практиката да не се издават касови бележки за покупката, коментира данъчният шеф. Поне с 10 пъти са скочили оборотите и в наблюдаваните строителни борси, добави още тя.С такива ниски обороти търговците автоматично избягват и регистрацията по Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС), посочи още Генова. Тя уточни, че за да е регистриран по ДДС, търговецът трябва да има оборот от 50 000 лева за последните 12 месеца. По думите й 2/3 от заленчуковите тържища не са и умишлено избягват регистрацията по този закон. Установяването на тези нарушители и принуждаването им да спазват нормативите е един от главните търсени ефекти в кампанията, посочи Генова. Тя добави, че по този начин значително ще скочат и вноските по това перо в държавния бюджет. Положително влияние акцията ще има и върху постъпленията от плоския данък. Реалният ефект обаче ще може да бъде оценен едва след април следващата година, когато задължените лица подадат декларациите си, добави данъчният шеф.
Есенната акция на варненската агенция по приходите стартира на 1 септември. За месеца контролните екипи на ведомството са поставили под наблюдение 42 обекта, уточни Генова. Тя допълни, че са направени общо 319 проверки - по сигнали на граждани и по преценка на служителите на НАП. При инспекциите са констатирани 107 нарушения. Така на пракитка се оказва, че всяка трета фирма е с установена нередност. Основният процент от нарушенията - 88% са за неспазване на Наредбата за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти. В 94 от случаите контрольорите на НАП са установили, че търговците не издават задължителните касови бележки. Останалите 13 нарушения са за неспазване на трудовото и осигурителното законодателство, уточни Генова.
Проверките са засегнали най-вече дейността на ресторанти, зеленчукови, хранителни, строителни борси, както и бетонови възли и китайски складове. "Наблюденията ни са, че за тези обекти има значително занижение на официално регистрираните обороти", обясни Генова. Тя припомни, че подобни изводи ръководеното от нея звено е направило и след края на летните проверки, където акцентът е поставен предимно на заведенията за хранене с декларирани ниски печалби. Много е вероятно за голяма част от търговците да започнат и ревизии, каза още Генова.
Източник: в. "Позвънете новини" |