Според прокуратурата карето е заподозряно в източването на близо 2 млн. евро от общинското дружество "Градски транспорт" ЕАД. Полицията пусна за издирване и пети от групата - холандски гражданин, който е съдружник с Дънката и собственик на офшорката "Ексиленд трейдинг". Разследването установило, че фирмата е посредничила при сделката с рейсовете.
Хора от службите за сигурност твърдят, че има още едно лице, което е изпълнявало важна роля в групата. То не е сред задържаните, защото от месец се укрива в Гърция и няма отношение към сделката с автобусите. Става дума за бивш шеф от Агенция "Митници" с прякор Цайса. Въпреки че има повече от 5 мобилни телефона, всичките в момента са изключени. В редица публикации Цайса е описван като един от основните фактори в контрабандата
Негов наместник във Варна е бил именно арестуваният Даниел Славов, сочат данните на антимафиоти. Официално Дънката е строителен предприемач с чист бизнес, от службите твърдят, че неофициално е един от наследниците на разстреляните Константин Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора, който контролираше бизнеса с цигари.
Дънката е неосъждан, бивш морски капитан. Разследващи твърдят, че има доста причини за това, че не е арестуван досега, но основната е, че част от спечелените пари са отивали в различни партийни каси през годините. За близките отношения между Цайса и Дънката говори и фактът, че двамата имат съседни къщи на гръцки остров. Именията обаче не се водят на тяхно име. Освен с Цайса Славов е много добър приятел и с червения общинар Гуцанов. Двамата се познават още от времето, когато учат във военното училище. "Предвид тези близки отношения може да се предположи, че Дънката в известна степен е търгувал с влияние" коментира пред "Монитор" високопоставен източник от МВР. Друг участник в разследването призна, че обвиненията срещу Славов са най-рехави.
"За да бъде разкрита цялата му престъпна дейност, трябва да се разприказват митничарите, които са вземали пари за пускането на контейнери на Дънката. Такава е практиката при подобни разследвания в Европа", обясниха разследващи. По техни данни на служители от най-ниското ниво на варненската митница са давани по 200-300 евро. Тарифата за прекарването на 40-футов контейнер, която събирали хора на Дънката от вносителите, достигала 5000 евро, твърдят запознати.
"Който не плати "таксата", получава 100% проверки на контейнерите си", обясниха хора от митниците.
Делото се оказа цели 15 тома, а в тях има и специални разузнавателни средства, които показвали телефонни контакти между четиримата и разговори за сделките.
Въпреки че съдът прие, че Гуцанов няма да се укрие, в определението си съдията се позова на втората възможност - имало опасност да извърши друго престъпление. Шефът на общинския съвет обясни пред съда, че иска да изчисти реномето си, че е ангажиран в провеждането на регата „Тол шипс", намекна и за предстоящите избори, като свърза ареста си с тях, но съдът реши той да остане в ареста.
Участието на Даниел Славов пък според прокуратурата се крие във фирмата му "Бекива партнърс", регистрирана в Белгия, където са намерени документи за обществената поръчка, обявена през 2005 година. Спрямо Дингян все още не е повдигнато обвинение, но той се издирва с европейска заповед за арест. В схемата според обвиненията е и фирма „Ексиленд трейдинг", която купува автобусите на цена 116 000 евро, след това ги рециклира и ги продава на „Градски транспорт" за 456 000 евро. Именно тази сделка обаче е била най- изгодната като оферта, предложена на общинското дружество, твърди адвокатът на Гуцанов. Защитата представи по време на заседанието документи на финансовия контрол, които не са открили нито нарушения, нито престъпления в дружеството.
Шефът на "Градски транспорт" ЕАД Пенчо Пенчев е станал свидетел на прокуратурата. При среднощните разпити прокуристът на дружеството се е съгласил да говори срещу останалите от групата.
Това е една от причините Пенчо Пенчев да бъде пуснат под домашен арест. За него дори прокурор Светла Данева не поиска задържане под стража, а направо домашен арест, което изненада дори съдията.
Главната счетоводителка на общинската фирма Йоана Кръстева-Иванова също ще остане под домашен арест, въпреки че е била заместник главен счетоводител във фирмата по време на две от повдигнатите обвинения.
За разлика от Кръстева и Пенчев председателят на общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов и бизнесменът Даниел Славов - Дънката остават за постоянно в ареста.
Разследват ги от ноември
Разследването, което е предшествало операция „Медузи", е започнало през ноември миналата година и е било наблюдавано от Софийската градска прокуратура. През февруари тази година главният прокурор възлага следствените действия за наблюдение на Варненската окръжна прокуратура, която привлича Гуцанов като обвиняем за това, че през 2003 г. в съучастие с помагачи Славов, Пенчев и холандецът Адрианус Елбърт Йозеф Дингян като извършител съзнателно сключил неизгодна сделка с "Ексиленд трейдинг" от Люксембург по доставка на 20 автобуса "Рено", от която е причинена значителна вреда за общинската фирма.
Със сходното обвинение са и Дидо Дънката, и Пенчев. Гуцанов е разследван и за сделка в периода 2005 - 2007 година, когато в съучастие като помагач с Даниел Славов и с холандския му партньор Дингян спомогнали прокуриста на „Градски транспорт" ЕАД - Варна, Пенчо Пенчев и счетоводителката Иванова да нарушат служебните си задължения, да превишат правата си, за да набавят за себе си и за другите облага. От извършените сделки през 2005 г. по закупуването на 6 автобуса от фирмата на Славов и Дингян "Бекива партнърс" и на други 25 през 2007 година от същата фирма са настъпили значителни вредни последици за общинската фирма "Градски транспорт" ЕАД. Освен Гуцанов и другите трима обвиняеми ще бъдат разследвани по това обвинение за участие като помагачи или съизвършители. Председателят на общинския съвет и бизнесменът Славов са привлечени като обвиняеми и за подбуждане към лъжесвидетелстване на бизнес партньора на Славов - холандеца Адрианус Дингян.
Източник: в. "Монитор"