© | | Туберкулозата е предизвикала смъртта на 4-ма души през м.г., съобщи д-р Петър Генов, управител на Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания във Варна. Трима от тях са от Добрич. Те бяха докарани при нас в изключително тежко състояние, поясни д-р Генов. Четвъртият смъртен случай е с бременна жена от Варна. При нея заболяването е било открито по време на наложила се по спешност хирургична интервенция.Данните бяха изнесени на пресконференция в Регионалната здравна инспекция по повод Световния ден за борба с туберкулозата, който бе отбелязан на 24 март. Заболяването отдавна не е присъщо само за бедните, при нас се лекуват пациенти с много висок социален статус, каза още д-р Генов. Според него основните фактори за туберкулозата са 3 - стрес, злоупотреба с алкохол и наркотици и имуносупресия (СПИН, диабет, хронична бъбречна недостатъчност и др.). В последно време се увеличават и извънбелодробните й форми. Специалистите я откриват в червата, гръбначния стълб и други органи. Жълтата гостенка все повече навестява и децата. През 2009 г. регистрираните случаи са били само 4, през 2010 г. - 11, през 2011 г. - 15. Най-малкият пациент е едва на 2 г. и е от ромската общност.
Не мога да твърдя, че населението боледува повече, истината е, че диагностиката е на много високо ниво, обясни д-р Генов. Много добра е и колаборацията при откриването на заболяването по веригата общопрактикуващи лекари - доболнични специалисти - лечебни заведения. На високо ниво е поставена и профилактиката. Имунизацията е почти всеобхватна, с изключение на част от малцинствата. За работа сред ромите ползваме помощта на здравни медиатори и на неправителствени организации, отбеляза д-р Светла Станева, шеф на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ.
Намеренията на Световната здравна организация са до 2015 г. смъртността и заболяемостта от туберкулозата да бъдат намалени с 50%, а до 2050 г. заразата да изчезне от списъка на социалнозначимите болести, стана ясно още на пресконференцията.
Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга главно дихателните пътища (90% от случаите). Заразяването става най-често по въздушно-капков път при кашлица, кихане или разговор. Инфекцията може да се пренесе и чрез прахта. Възможно е и заразяване по хранителен път - през устата. Не при всяко попадане на туберкулозни бактерии в организма се развива заболяване. От голямо значение в това отношение са съпротивителните сили. Смята се, че само 5 - 10% от заразените се разболяват.
Източник: в. Черно море |