© Varna24.bg | | България има нужда от нов научно-изследователски кораб за изпълнение на редица задачи свързани с екологичният мониторинг, геоложкото картиране, оценката на рибните запаси и изследването на подводното културно наследство (които предстоят като задачи пред "Академик"). Това стана ясно от думите на инж. Тодор Ангелов по време на Националния форум "Морската и речна индустрии - един от основните национални икономически приоритети на България".
Според Ангелов, НИК "Академик" има няколко основни проблема, въпреки скорошното частично модернизиране. Това е липсата на система за динамично позициониране, липсата на интернет комуникации, невъзможността да се извършват експресни анализи на борда, липсата на комфорт и други, които не подлежат на модернизация.
През последните дни стана ясно, че и местостоянката на НИК "Академик" е със сменен статут - рибарско пристанище, припомни Ангелов и добави, че държавата дава нищожно финансиране за експлоатационните разходи, а кораба плаща всички видове държавни такси.
Други аргументи за строеж на нов научно-изследователски кораб са преките участия в проекти като Южен поток, включване в други проучвания с висок икономически ефект и не на последно място ще се създадат условия за операции под вода, коментира Ангелов.
Той добави, че е напълно убеден, че втори - нов, научно-изследователски кораб може да бъде проектиран и построен във Варна.
За финал Ангелов цитира Жак-Ив Кусто: "Най-успешни са невъзможните мисии".
Източник: maritime.bg |