Доброволческата организация „Булсар" вече има на въоръжение 2 самолета, предоставени от частна организация, съобщи за „Народно дело" шефът й кап. Никифор Герчев. Единият от 2-та летателните апарати е „паркиран" на летище Варна. Машината е в 24-часова бойна готовност да се включи в операции по търсене и спасяване в Черно море.
Първият самолет от модела Sirrus 22 е едномоторен, което му позволява да извършва само огледи по цялото българско крайбрежие. Доста по голям периметър на действие има вторият летателен апарат „Пайпър Сенека ІІ", който е двумоторен и може освен екипажа да взема и още 4-ма души на борда. Машината може да извърши продължителен полет от 6 часа. Максималната й скорост е 160 възела (около 300 км/час). Най-голямото му предимство е, че може да забави скоростта си само до 60 - 65 възела, а когато е само на 300 метра над морската повърхност, оглеждането на района за бедстващи е много по-ефективно. С тези си качества той можеше да бъде изключително полезен при инцидента от 3-5 юни, когато български моряк изчезна от кораба „Норден" на 130 мили североизточно от Варна, посочи кап. Герчев.
Тогава изпълнителна агенция „Морска администрация" потърси съдействие от съседните страни, защото не разполага с въздухоплавателни средства. Такива обаче не бяха осигурени, а изчезналият моряк не бе открит. „Булсар" разполага с обучен екип от наблюдатели и други нужни при въздушно търсене специалисти, които могат да изпълнят всички функции при операцията, без да се отвлича вниманието на пилотите, посочи Герчев. Условието за участие на доброволците в полетите е да бъдат финансирани чрез специален фонд, където предварително са акумулирани средства за покриване на разходите. „Нямаме за цел да печелим от спасителните операции. „Булсар" няма бюджет и щатни бройки. Целта е да бъде спасен човешки живот" - уточни кап. Герчев.
Източник: в. "Народно дело"