© Bulfoto | | Истински бейбибум зарадва Зоологическата градина във Варна. През няколко дни там се родиха маймунка, три прасенца и еленче. Това каза директорът на зоокъта Иванка Стоянова.Най-голямата радост за служителите, а и за малчуганите, безспорно е бебето маймунка, което е от породата зелена морска котка. Майката Алекс ражда за първи път и не пуска бебето от прегръдката си. Въпреки че полът му все още не е ясен, засега то се казва Вики. Ако е момиче, ще бъде Виктория, а ако е момче - Виктор.
"Много се зарадвахме на бебето, въпреки че и притесненията ни не бяха малко. Преди време маймуна от друга порода също роди, но бебето й почина. Някои от посетителите се държаха изключително неприятно - пъхаха пръчка зад мрежата, за да ги разделят и да видят малкото, подхвърляха им разни други боклуци и майката задуши бебето си в прегръдката. Затова имахме притеснение и за това маймунче. Алекс за първи път става майка и гледахме да е по-изолирана, за да не я дразнят посетителите и да не задуши, без да иска, бебето. А то постоянно се гуши в нея и още не можем да определим пола му. Предполагаме, че до месец-месец и нещо вече ще слезе от прегръдката й, но засега остава вкопчено в майка си. В общи линии бебетата при маймуните изкарват първите три месеца по този начин", обясни Стоянова.
Когато влязохме зад клетката, видяхме майката, прегърнала първата си рожба, да ни гледа с любопитство. Като истински артист Алекс позира за снимка, но се мъчеше да скрие главичката на Вики от светкавицата. Любопитството на мъника обаче беше доста по-силно от страха и то постоянно надничаше ококорено от майчините обятия. През това време бащата - Кънчо, обикаляше тревожно клетката и показваше острите си зъби, бранейки семейството си от непознатите.
След прекрасната среща с Вики видяхме и останалите бебета - трите прасенца са от виетнамска порода и се криеха край оградата, следвайки всяка стъпка на майка си. Еленчето пък се беше кротнало на сянка под дърво и предпочиташе да не мърда от там.
"Радваме се, естествено, че при нас се раждат бебета, но имаме нужда от средства за ремонт и поддръжка. Ние правим всичко, което е по силите ни, но не е достатъчно. Имаме нужда от средства и за спасителния ни център, в който приемаме всички ранени и конфискувани животни от Северна и Североизточна България. Засега условията дори не са задоволителни. А освен това трябват пари и за лекарства", обясни директорът.
Подобни спасителни центрове в страната има само още два - в Стара Загора и в София. Третият е във Варна. Според Иванка Стоянова добре е хората да знаят, че не могат да носят директно при тях животинки, които са намерили ранени. При всички подобни случаи първо трябва да се свържат с РИОСВ. Чрез спасителния център във Варна са лекувани много животни и птици и са приютявани конфискувани от частници екзотични създания. В момента там са само ангълите, които бяха открити от експертите от РИОС в Калиманци. Самите птици са добре и нямат нужда от лечение, но са от защитен вид и докато не се установят произходът и собственикът им, те ще останат там.
"Попадали сме на всякакви случаи. Явно в момента е модерно по заведенията, особено с големи открити площи, да има разни животни или птици. Няма да споменавам конкретни имена, но и самата аз съм виждала такива, като съм ходила като клиент. А за отглеждането на подобни животни има специални разпоредби. Ако се задържат повече от 7 дни, те вече минават като за показ, ако мога така да се изразя, и трябва да се гледат по определен начин", обясни Стоянова.
Тя все още се надява двойката черни лебеди да бъде открита и върната в зоокъта.
"Засега зная само, че няма развитие по разследването. Според човека, в заведението на който беше открита подобна двойка и ние предполагаме, че са наши, те били купени от някакво тържище. А това са птици, които не могат легално да се продават и купуват от подобни места. За да бъдат избегнати обаче подобни инциденти, в момента се инсталира охранителна система с камери, които ще покрият цялата площ на зоокъта и вече и ние ще сме по-спокойни", обясни директорът.
Източник: в. Черно море |