За същия период са родени 271 деца, от които 137 момичета и 134 момчета, а недоносените бебета са 35. Успешният старт на 2016 година дава основание на ръководството на болницата да предполага, че ражданията ще бъдат повече и здравното заведение ще отчете оттласкване от дъното на съществуващия през последните години демографски срив.
Прави впечатление, че зачестяват ражданията на жени над 35-годишна възраст, като до момента най-зрялата родилка е на 47 години. Възрастовият фактор има значение за евентуалните репродуктивни проблеми, особено при жени след 38 години, възраст при която намалява яйчниковият резерв, коментира доц. Д-р Емил Ковачев.
Установено е, че при бременни и раждащи след 35-годишна възраст, освен вродените аномалии, е увеличен рискът от някои усложнения като хипертония, гестационен диабет, спонтанни аборти, преждевременни раждания, предлежание на плацента и преждевременно отлепяне на плацентата, по-висок процент на оперативните раждания и други.
В днешно време рискът от развитие на някои от изброените усложнения е значително намален в резултат на подобреното медицинско обслужване и добрата информираност.
Честотата на други акушерски усложнения не се променя, въпреки развитието на медицинската наука, като класически пример е преждевременното раждане. Преждевременното раждане е не само медицински, но и социален проблем. Въпреки усилията на научното и практическото акушерство, съвременната токолитична терапия, честотата на преждевременните раждания през последното десетилетие не намалява, каза още доц. Д-р Емил Ковачев.
В заключение може да се акцентира, че възрастта е важен индикатор, определящ поведението през бременността и раждането, но не трябва да се абсолютизира. Трябва да се има предвид, че жените над 35 години имат по-висок социално-икономически статус и образование, а това допринася за една по-висока мотивираност и положително отношение към бременността и раждането.