© Черно море | Жителите на блокове 46, 47, 48 и 49 във варненския квартал "Възраждане" се вдигнаха на бунт срещу строеж на 6-етажна сграда със смесено предназначение за обществено обслужване между блоковете им. Те потърсиха съдействие с мотивите, че новият строеж се гради върху детска площадка, до единственото игрище и на 10 метра от съседните сгради. На сигнала по най-бързия начин реагира районният кмет Христо Христов, който отиде на място, изиска цялата документация и направи пълна проверка по случая."Хората протестират, но строежът е напълно законен. Жителите на единия от блоковете - 49, са водили дела в Административния съд, но са ги изгубили на всички инстанции. Според влязлото в сила решение на Върховния административен съд строежът е напълно законен, разрешителните му също и няма основание за спирането му. Мога само да кажа, че игрището ще бъде напълно запазено, а детската площадка не само няма да бъде докосната, а и скоро ще бъде напълно ремонтирана", обясни Христов.
Историята с парцела между блоковете започва през август 2003 г., когато е сключен окончателен договор за замяна на недвижими имоти между община Варна, представлявана от кмета, и пълномощник на трима варненци. Съгласно този договор oбщина Варна прехвърлила на тримата правото на собственост върху недвижимия имот - частна общинска собственост, който представлява 340 кв. м идеални части, отредени за обществено обслужване, от целия имот с площ 440 кв. м за комплексно жилищно строителство, трафопост и паркинг. Точно 10 дни след тази сделка тримата продават имота, а през септември 2003 г. той е бил прехвърлен чрез дарение на нов собственик. През 2005 г. нова заинтересована страна закупила имота. И към края на 2007 г. новият собственик подал до кмета на район "Младост" заявление с искане да бъдат одобрени и съгласувани инвестиционни проекти за сграда за обществено обслужване със смесено предназначение в имота му и разрешение за строеж. На 21 декември 2007 г. било издадено разрешение за строеж №299 от главния архитект на район "Младост" - община Варна. Строежът бил определен като ІV категория. В документа е посочено, че е съставен в два еднообразни екземпляра - за собственика и за община Варна, и че подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред началника на РДНСК -Варна. На 18 януари 2008 г. е било подпечатано официално разрешението за строеж.
След като видели, че пред блоковете им започват изкопни дейности и ще се строи, хората от района събрали подписи и внесли жалба в Административния съд. Според нея в издаденото разрешително за строеж са допуснати редица нередности, като липса на компетентност, неспазване на установената форма, съществено нарушение на административно-производствените правила, противоречие с материалноправни разпоредби и несъответствие с целта на закона.
Всички възможни съдебни инстанции в България обаче са преценили, че оспорената заповед е издадена от компетентен орган - началника на РДНСК - Варна. "При проверката относно спазването на процесуалноправните и материалноправните разпоредби по издаването на акта, както и спазването на предвидената форма, съдът констатира, че оспореният акт е мотивиран и законосъобразен. В него са посочени фактическите и правните основания за издаването му - посочени са съответните материалноправни норми, въз основа на които е постановен, както и конкретните причини и условия, поради които е издаден с цитираната по-горе разпоредителна част. Изводите на началника на РДНСК - Варна, са правилни и законосъобразни", пише в решението на съда, с което се отхвърля жалбата на хората от квартала.
Източник: в. "Черно море" |