По думите на общинския началник, офанзивата по разчистването на временните обекти ще продължи и на друго място в кметството - по протежението на ул. "Струга", около канала. Това ще се наложи заради доизграждането на пробива "Левски", но още не е ясно кога ще се случи.
Съветниците гласуваха схемата за сезонните обекти в "Младост". Тя остава същата, като през миналата година. Тази за временните търговски обекти обаче не беше разгледана, тъй като от районното кметство все още не са я внесли. Съставът на комисията одобри и схемите за сезонните и преместваемите обекти в район „Приморски". Те остават без промяна и нови бараки в района няма да се поставят, съгласно заповед на кмета Кирил Йорданов.
Цялостно преразглеждане на общинската политика за временните търговски обекти поиска съветникът от "Отечество" Радослав Коев.
"След построяването на огромни търговски площи, броят на бараките в града се запазва. Трябва да решим дали си струва срещу 100 000 лв., които постъпват от наеми, да отнемем от местата за обществено ползване. Това създава затруднения на майки с колички и инвалиди и допълнително влошава трафика", аргументира се Коев. Иван Иванов пък призна, че получава упреци от районните кметове, тъй като при премахването на бараките намаляват и техните приходи.
През миналата година са издадени 248 заповеди за премахване на преместваеми обекти за търговия. 110 от разчистени бараки са били на Понеделничния пазар. 143 от павилионите пък са били принудително премахнати, за сметка на общината. Срещу собствениците на тези обекти администрацията е завела искове. Съветници гласуваха решение според, което до 1 май общинската администрация трябва да изготви цялостен анализ за разположението и необходимостта на временните обекти във Варна. На базата на анализа местните парламентаристи през септември ще вземат решение кои от бараките да се премахнат, съобразно обществените нужди.
Източник: в. "24 часа - Бургас"