81 млн. са делегираните държавни дейности, а приходите от държавния бюджет - 79 млн.лв. 60 милиона са планираните данъчни приходи, а от неданъчни в местната хазна трябва да влязат 50 милиона. За образование са предвидени 71 милиона, за здравеопазване - 14, с близо 45 милиона ще се обезпечи инженерната инфраструктура, а за транспорт са планирани 9,7 млн. лв.
По време на обсъждането на бюджета съветниците решиха 1,8 млн. лв. от фонда за "Благоустройство и комунални дейности" да бъдат прехвърлени за преработка на твърди битови отпадъци, тъй като среднодневното количество на обработвания боклук било 361 тона, а не както е било разчетено по-рано 300 тона.
Сериозни дебати предизвика бюджетът за здравеопазване през тази година. Общинският съветник от БСП проф. д-р Анерия Клисарова поиска от колегите си сумата да бъде увеличена заради належащи ремонти и закупуване на апаратура за варненски болници. Според съветника от ДПС и председател на финансовата комисия Янко Станев общината не би трябвало да финансира държавни функции, особено в кризисно време. Съветниците решиха да отпуснат 370 хил. лв за текущи ремонти на ДКЦ-тата, за изграждане на външен асансьор на АГ-болницата, за ремонт на компресора за обдишване там и за закупуване на лапароскопска апаратура.
Спор предизвикаха и планираните за тази година 16 хил. лв. за програмата ин витро. Общинският съветник от БСП попита дали държавата покрива изцяло финансовите нужди на програмата и има ли нужда местният бюджет да я дофинансира. Янко Станев обясни, че това е държавна функция, а парите са преходен остатък от миналата година.
С 69 хил. лв. бяха завишени парите и в туристическия сектор. Допълнителните средства ще бъдат използвани за реклама на Варна и разкриване на информационни центрове в комплексите.
Съветниците дадоха съгласие още да бъдат отпуснати 128 хил. лв. за дизелово гориво за нуждите на ТМПЦ-Варна. По предложение на Борислав Гуцанов бяха гласувани 7 хил. лв, с които да се възстанови откраднатият паметник на Васил Априлов в морската градина.
През тази година общината ще плаща над 11 млн. лв. лихви и главници по своите дългове, стана ясно на комисията. Само за лихви ще бъдат изхарчени над 2 млн. лв.
Бюджетът на Варна за тази година бе единодушно приет от съветниците. Изключение направи единствено лидерът на БСП, който гласува "против". Според него това е "бюджет на падението и застоя".
Гуцанов попита къде са обещаните от държавата пари за Варна и възможно ли е тя да получи и друго финансиране. "Това не е бюджет на падението и не говорим за фалит", отговори Янко Станев. Той посочи, че "дивашкото" по негови думи намаляване на издръжката на администрацията е антикризисна мярка, която трябва да даде пример на останалите.
Още по темата (34): | |