Царската конюшня в "Евксиноград" става филиал на Археологическия
Бившата царска конюшня "Щала" ще стане филиал на Археологическия музей след приключване на реставрацията в двореца "Евксиноград", каза директорът на РИМ - Варна, Валентин Плетньов.
В сряда бе съобщено, че Министерският съвет е спечелил мегапроект за мащабно реновиране на правителствената резиденция на стойност 10 млн. лева. Проектът, който е със срок на изпълнение 2 г., бил одобрен още през декември м.г., но сега стартират процедурите за обществените поръчки.
Реставрационната работа е наистина сериозна. Тя включва цялостна подмяна на ВиК и електроинсталацията, доизграждане на парковата среда, реновиране на сградата на самия дворец, както и на царската конюшня.
От предвидените средства 500 000 лева са отделени специално за превръщането на "Щала" в музей, който ще приюти уникална сбирка с находки от разкопките на средновековната крепост и пристанище Кастрици от ХІV век, както и петте монетни съкровища, открити от археолозите под ръководството на д-р Валентин Плетньов през последните години.
По думи на директора на РИМ - Варна, двуетажната сграда се нуждае единствено от вътрешни реконструкции - укрепване с гипсокартон. Отвън състоянието й е достатъчно добро. Тухлата и камъкът, от които е построена, не са се съсипали с времето. Следваща архитектурния стил на сградата на двореца, "Щала" определено е подходяща да приюти новия малък музей на отдел "Археология" и не се налага пристрояване.
Царската конюшня е била ползвана за различни цели през годините. До 1944 г. целият втори етаж е бил зает от помещения за войниците, а по-късно цялата сграда е превърната в склад. С времето помещенията на "Щала" са остарели и сега се нуждаят от сериозен ремонт.
Дворецът "Евксиноград", чието строителство приключва през далечната 1890 г., е смятан за един от най-добрите примери за архитектура в следосвобожденска България. Освен с красивия външен изглед на сградата и парка резиденцията привлича внимание с оригиналната мебелировка, изработена от орех и махагон, и с многото дарове от европейски царски фамилии, сред които огромният полилей, украсен с царската корона, красивите керамични печки и други.
Източник: в. Черно море