Идеята за спектакъла се роди спонтанно след представянето на „Хероин"- постановка на Младежка формация за театър "Импулс" при народно читалище „Развитие"- Разград с ръководител Мария Петрова- Енева. След представлението се проведе дискусия по проблемите на зависимостта. Така се постави началото на нова терапевтична дейност за пациентите на Метадоновата програма- разкриването на драматична група към съществуващото вече арт-студио. За първи път на зависимите пациенти се даде възможност да съпреживеят и споделят своя опит чрез средствата на театралното изкуство. Постановката, на която бяха зрители, се превърна в тематично ядро за техните собствени интерпретации.
Драма терапията е целенасочено използване на драматични и театрални процеси за постигане на определени терапевтични цели. Тя осигурява на участниците подходящ контекст, в който те да разказват своите истории, да си набелязват цели и да решават проблеми, да изразяват чувства или да достигнат до катарзис. Със средствата на драмата могат да бъдат изследвани активно дълбочината и измеренията на вътрешните преживявания и да бъдат подобрени междуличностните взаимоотношения. Този подход успешно се интегрира в дейността на Центъра за психично здраве, тъй като допринася за изграждане на умения за справяне и създава условия за поведенческа промяна. Прилага се при работата в групи за пациенти, които са в началото на своето лечение. Те са и изпълнителите на ролите в спектакъла.
За своите репетиции драма студиото ползва безвъзмездно предоставената зала на Тракийското дружество, което за пореден път активно се включи и подкрепи инициатива на Центъра за психично здраве. Тясното сътрудничество между двете организации се превърна в устойчива практика и в добър модел за широка обществена подкрепа при решаване на проблемите на зависимите.