Център за транслационна медицина и клетъчна терапия откриха във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:01 / 22.12.2014
1667
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
С тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, днес във Варна бе открит първият в Източна България център по транслационна медицина и клетъчна терапия. Лентата прерязаха проф. д-р Красимир Иванов - Ректор на МУ - Варна и проф. д-р Жанета Георгиева - изпълнителен директор на УМБАЛ "Света Марина".

Центърът е част от амбициозната програма на Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" - Варна, която цели да предостави на пациентите в България достъп до модерно здравеопазване, като се предлагат медицински услуги, за които до момента пациентите пътуваха извън страната. Тук ще се прилагат иновативни световни диагностични методи и методи за проследяване на онкохематологични заболявания, позволявайки въвеждането на т.нар. персонализирана медицина.

Ректорът на университета, проф. д-р Красимир Иванов приветства гостите и приятелите на МУ - Варна, сред които бяха Н.П. посланика на Израел в България Шаул Камиса Раз, евродепутатът Емил Радев, областният управител Стоян Пасев, народни представители от 43 - тото Народно събрание, зам. кметът д-р Лидия Маринова и др. 

"За мен е голяма чест днес да съм част от това събитие, с което заключваме годината. Откриването на центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия е един празник за цялото здравеопазване в България" каза посланика на Израел Шаул Камиса Раз.

Съвременното оборудване и апаратурата в центъра е на стойност 2 032 185,60 лв., които са спечелени през 2013г. по Оперативна програма "Конкурентоспособност" по проект: "Повишаване на конкурентоспособността на МУ-Варна чрез извършване на научно-изследователска и развойна дейност с приложен характер във факултети "Медицина" и "Дентална медицина".

Центърът по транслационна медицина и клетъчна терапия е разположен на втория етаж в УМБАЛ "Света Марина" - Варна в 6 основни зали.Тук има 2 взаимно свързани лаборатории - научна и клинична, в които ще се извършват научни изследвания и клинична дейност върху автоложен материал от стволови клетки, които се използват за трансплантация. В научната лаборатория проби от пациентите могат да бъдат използвани за научни изследвания, а клиничната ще обслужва пациентите - извличане, замразяване, съхраняване и връщане на стволовите клетките при пациента. В залата за афереза се извличат и отделят стволовите клетки от пациента.

Процедурата трае около 4 часа, като пациентът предварително е подготвен за нея в Клиниката по хематология. В следващото помещение клетките се подготвят за замразяване в т. н. ламинарни боксове, които осигуряват стерилна среда, за да се предотврати замърсяването с бактерии. След това в отделно помещение клетките се замразяват в течен азот при температура -190 °C, при която обменните процеси в клетките спират и те могат да бъдат съхранявани в "спящо" състояние за продължително време. Следващите 3 зали са аналитичната и научна част, в която ще се определя количеството на извлечените стволовите клетки, както и тяхната жизненост. Малка част от стволовите клетки ще бъдат използвани за научни изследвания. В тази част от лабораторията има необходимото оборудване за култивиране на клетки - клетъчни култури. Чрез предвидената апаратура за полимеразна верижна реакция се провеждат изследвания за качествен и количествен анализ на нуклеиновите киселини (ДНК и РНК). Анализът се извършва на апаратите в двете апаратни зали, които са оборудвани с: проточен цитометър, в който клетките минават една по една, облъчват се от лазер и се анализират, секвенатор за извличане на ДНК информация от клетките, специализиран проточен цитометър за изследване на нуклеинови киселини и белтъци и др.

В центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия във Варна ще се извършват автоложни трансплантации на стволови клетки, при които човек е донор сам на себе си.Основната задача на процеса на автоложната трансплантация, е пациентът сам да помогне на себе си при лечение на злокачествени заболявания. Чрез този метод ще се лекуват предимно онкохематологични заболявания като множествен миелом, болест на Хочкин, нехочкинови лимфоми, но ще могат да се лекуват също и други видове ракови заболявания в онкологията.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Важна статистика за пенсиите у нас
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).