© Varna24.bg | | Румънските туристи да счупят рекорда по посещение на българското Черноморие, очакват браншовиците това лято. Макар най-горещият сезон още да не е започнал, ръстът на румънците е осезаем."Още отсега цифрите говорят, че при румънските туристи се отбелязва ръст в сравнение със същия период на миналата година. Очаквам ръстът да е сериозен, отделен е въпросът дали и доколко той ще може да компенсира спада на другите туристи. Защото така или иначе кризата слага отпечатък в бранша и той е осезаем. А бумът на румънски летовници си има своето обяснение. От една страна, активният летен сезон в северната ни съседка е доста по-кратък - през юли и август. За тях цените в България са по-ниски, а и курортните им комплекси и хотелската база нямат такова развитие, каквото има у нас", коментира изпълнителният директор на грандхотел "Варна" Иван Портних.
Той допълва, че голям процент от летовниците тази година са се възползвали от намаленията при ранните записвания, още от март и април, когато са направени резервации за близо 50 на сто от базата на хотела.
"Забелязва се и тенденция за завръщане по Черноморието на поляци и унгарци, които бяха много активни преди години. Полша е огромен пазар, с всяко лято броят на тези гости нараства. Ние успяваме да запазим и българина като клиент. Миналата година например числата сочат, че в нашата база 40 на сто от туристите са били българи. Разчитаме на постоянна клиентела, а нашите туристи напоследък също са много активни при ранните записвания", казва още Портних.
Според него изключително важно за развитието на туристическия бранш, а и на бизнеса въобще, е инфраструктурата. "Ако се построят пътищата Каварна - Шабла - Дуранкулак, както и високоскоростният от Русе до Шумен, бизнесът ще живне. В Европа, където пътищата са добри, резултатите са налице. Дори една Румъния има по-добри пътни артерии от нашите. Отделен е въпросът, че се допусна грешка с презастрояването на Черноморието. Вижте какво стана по Южното Черноморие. Масово застрояване без правила, вдигнаха се много комплекси и сега инвеститорите тръгнаха да продават, цената падна до 400 евро квадрата и пак няма кой да купува. Според мен естественото развитие на курорта е това, което се прави в Св. св. Константин и Елена. Това е нормалното. Затова и летовниците избират почивка тук, защото комплексът е озеленен, няма движение на автомобили, спокойно е, ол инклузивът е на добро ниво, има го и на плажа, създадени са всички условия за семеен туризъм. Това са големи предимства", казва още Иван Портних.
Източник: в. "Черно море" |