Като резултат от проекта е нужно да се създаде и единна база данни за най-замърсяващите производствени процеси в сектора. С нейна помощ трябва да се оцени влиянието им върху околната среда в отделните страни. По този начин ще може да се намери и най-правилният начин за предотвратяване и намаляне на негативните последици.
Проектът е с продължителност 3 години, а общата му стойност е 2,8 млн. евро. При реализацията му се предвижда и организирането на множество конференции. Ежегодно трябва да се проведе поне по една във всяка от страните, участнички в проекта, уточни Вичев.
Той откри вчера 10-ата юбилейна конференция по морски науки и технологии. На нея ще бъдат представени 65 доклада. Половината от разработките са чуждестранни. Сред страните, които са заявили участие в конференцията, са Румъния, Украйна, Египет, Италия, Русия, Португалия, Хърватска, Гърция и Иран. Основните секции, в които ще се дебатира, са корабостроене и кораборемонт, корабна хидродинамика, морски инженеринг, възобновяеми морски енергийни източници и морска безопасност и защита на морската среда. Тази година конференцията преминава под знака на 50-годишния юбилей от създаването на междуправителствената океанографска комисия към ЮНЕСКО.
Източник: в. "Позвънете новини"