Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Честваме Богоявление с литургия, хвърлят кръст от Първа буна
Автор: Екип Varna24.bg 09:23 / 06.01.2010Коментари (0)10435
© Varna24.bg
С тържествена Богоявленска литургия в Катедрален храм "Свето Успение Богородично" от 8,30 часа започнаха честванията на третия по значимост християнски празник Свето Богоявление - Йордановден.

В празничната програма, организирана от Варненската и Великопреславска митрополия, Общината и ВМС, е включен още военен ритуал "Благославяне на частите и техните бойни знамена", който започва от 10 часа на площад „Св. Св. Кирил и Методий". Половин час по-късно от там ще тръгва шествие до Алеята на възрожденците в морската градина. В 10.50 пред паметника на Христо Ботев ще бъдат положени венци по случай 162 години от рождението на националния герой, поет и революционер.

Великият Богоявленски водосвет и традиционното хвърляне на светия кръст в морето започва в 11,30. Обичаят традиционно ще се проведе на Първа буна на варненския плаж.

Велик Богоявленски водосвет, освещаване на всемирните води и изваждане на Христовия кръст ще се състои и в кв. Аспарухово в 12.15 часа. Преди това в местния храм "Св. Цар Борис" ще бъде отслужена тържествена литургия.

За смелчаците да извадят кръста от водата няма възрастово ограничение. Записването ще става на място. Миналата година богоявленският кръст във Варна бе изваден от 17-годишния ученик в местното Спортно училище Анжел Димитров, като в надпреварата се включиха общо 26 мъже.

Температурата във Варна около 11.30 часа днес се очаква да е около 8 градуса на въздуха и 7 на морската вода.

Според библейския разказ на Богоявление или Йордановден при Йоан Кръстител на реката Йордан дошъл Исус. Има предание, че свети Йоан Кръстител потапял до шията всеки човек, когото кръщавал и го държал така, докато не изповядал всичките си грехове. Когато видял Исус, Йоан Кръстител веднага се поклонил и казал, че той трябва да се кръсти при него. Но Исус влязъл във водите на река Йордан и тогава над него се отворили небесата, отгоре блеснала светлина, подобно на мълния, и духът божий във вид на гълъб слязъл върху кръщаващия се Господ. Чул се глас, който казал: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение".

Празникът Богоявление се нарича още Просвещение, защото йорданското събитие просвещава, като показва Бога, изявен в непостижимата тайна на неразделна Троица. Всеки чрез светото кръщение бива осиновен от Отеца на светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух. За честването на този празник съществуват свидетелства още през II век, но до IV век той се съединявал с Рождество Христово.

Общият празник за двете събития се наричал Богоявление, защото при кръщението си в Йорданските води Иисус Христос се явил на света за обществено служение. По-късно църквата приела да празнува двете събития поотделно - на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари Богоявление.

Има различни имена в страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи и други. Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи. За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична църковна служба свещеникът хвърля светия кръст във водата.

Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура и изваждат кръста от водата, който го извади бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.

Йордановден се смята за последен от периода на т.нар. „мръсни дни". Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сърми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.

Имен ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.

Източник: Дарик









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Катастрофи в София
Кабинетът "Желязков"
Избори в САЩ
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: