Модерният апарат е единствен по рода си у нас. Безпилотната летателна система струва близо 150 000 лева. Закупуването й е част от проекта "Инструменти за оценка на отпадъците, еутрофикацията и шума в морските води - (MARLEN)". Той се финансира по програма "Интегрирано управление на морските и вътрешните води" от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Сред най-сериозните замърсители на Черно море са твърдите отпадъци, основно пластмаса. В последните години морските отпадъци надхвърлят разумните граници. Освен че са нелицеприятни, те могат да бъдат и опасни за морските обитатели. Когато пластмасовите отпадъци се раздробят на микрочастици, рибите ги поглъщат. Попаднала в стомасите им, пластмасата отделя диоксини, което води до натравяне на месото на рибите. Засега няма информация рибите в Черно море да са засегнати от този проблем.
В последните години се забелязва тенденция за голямо струпване на твърдите отпадъци в моретата. Най-големият подобен остров се намира в Тихия океан, на около 500 морски мили навътре от калифорнийския бряг, и има площ над два пъти по-голяма от щата Тексас.
Засега край родния бряг няма данни за подобни острови от боклуци, увери проф. Палазов. Той призова за по-отговорно изхвърляне на отпадъци.
"Най-големият проблем е, че на плажа всеки изхвърля безконтролно. Дори човек да изхвърли боклуците в определените за целта кошчета, те се преравят от птици и други животни и така се разнасят по плажовете. Така попадат във водата и след време морето ги връща, като се натрупват на определени места. Има места, където има само отпадъци и плаж почти не се вижда", отбеляза океанологът.